Hiihtosuunnistajat Lapin lumirasteilla

30.3.2013

 

Lapin lumirastit yhteistulokset

H21 : 11,1 km

  1.   Arnesson Peter              IF Hallby SOK                        994       1000        992        2986
  2.   Tunis Staffan               IF Femman                            987        999        993        2979
  3.   Moholdt Lars                Wing OK                              962        998        987        2947
  4.   Pukema Hannu-Pekka          Navi                                 932        957        962        2851
  5.   Köngäs Teemu                Puolangan Ryhti                      957        957        935        2849
  6.   Häkkinen Janne              Suunta Jyväskylä                     912        998        923        2833
  7.   Hammarberg Martin           Sundsvalls OK                        946        954        928        2828
  8.   Turunen Simo                SK Vuoksi                            931        921        945        2797
  9.   Spoerry Christian           Umeå OK                              904        931        844        2679
 10.   Hannula Markus              Mäntsälän Urheilijat                 860        834        840        2534
 11.   Saikko Ville                Lappeen Riento                       787        819        839        2445
 12.   Väyrynen Ville              Rasti-Pielinen                       782        790        866        2438
 13.   Sundelin Peter              IF Femman                            663        882        863        2408
 14.   Kaskinen Kare               Ulvilan Ura                          748        848        747        2343
 15.   Huusko Samuli               Laitasaaren Veto                     644        763        776        2183
 16.   Suomalainen Topi            Navi                                 739        679        730        2148
 17.   Hiltunen Tuomas             Rasti-Pielinen                       650        710        691        2051
 18.   Raitoharju Matti            Rasti-Lukko                          629        652        634        1915
 19.   Reponen Tommi               Suunta Jyväskylä                     894                   910        1804
 20.   Keskinarkaus Matti          Ounasvaaran Hiihtoseura             1000                              1000
 21.   Mäkinen Seppo               Suunta 2000                                     921                    921
 22.   Rantala Teemu               IF Femman                                       891                    891
 23.   Lundholm Markus             OK Renen                             873                               873
 24.   Kantomaa Jukka              Suunta 2000                          855                               855
 25.   Tervala Mika                Lounais-Hämeen Rasti                 852                               852
 26.   Viippola Ilpo               Suunta 2000                                                847         847
 27.   Honkimaa Antti              Espoon Suunta                                   842                    842
 28.   Urpalainen Jaakko           Miehikkälän Vilkas                              841                    841
 29.   Leinonen Lauri              Navi                                 827                               827
 30.   Paldan Ville                Kyrös-Rasti                                     763                    763
 31.   Siren Riku                  Kyrös-Rasti                                     734                    734

Lapin Lumirastit ja SM-erikoispitkä, Alatornion Pirkat ja Suunta 2000

H21 : 11,1 km

  1.     1   Tunis Staffan                   IF Femman                                32:14
  2.    25   Arnesson Peter                  IF Hallby SOK                            32:15          +1
  3.    27   Moholdt Lars                    Wing OK                                  32:25         +11
  4.     2   Pukema Hannu-Pekka              Navi                                     33:16       +1:02
  5.     5   Turunen Simo                    SK Vuoksi                                33:52       +1:38
  6.     6   Köngäs Teemu                    Puolangan Ryhti                          34:13       +1:59
  7.    28   Hammarberg Martin               Sundsvalls OK                            34:30       +2:16
  8.     3   Häkkinen Janne                  Suunta Jyväskylä                         34:41       +2:27
  9.     8   Reponen Tommi                   Suunta Jyväskylä                         35:09       +2:55
 10.    16   Väyrynen Ville                  Rasti-Pielinen                           36:56       +4:42
 11.     7   Sundelin Peter                  IF Femman                                37:05       +4:51
 12.    13   Viippola Ilpo                   Suunta 2000                              37:47       +5:33
 13.    24   Spoerry Christian               Umeå OK                                  37:54       +5:40
 14.    14   Hannula Markus                  Mäntsälän Urheilijat                     38:06       +5:52
 15.    18   Saikko Ville                    Lappeen Riento                           38:08       +5:54
 16.    21   Huusko Samuli                   Laitasaaren Veto                         41:13       +8:59
 17.    15   Kaskinen Kare                   Ulvilan Ura                              42:51      +10:37
 18.    26   Suomalainen Topi                Navi                                     43:50      +11:36
 19.    22   Hiltunen Tuomas                 Rasti-Pielinen                           46:17      +14:03
 20.    23   Raitoharju Matti                Rasti-Lukko                              50:29      

 

H21 : 44,0 km

  1.    25   Arnesson Peter                  IF Hallby SOK                          2:02:02
  2.     1   Tunis Staffan                   IF Femman                              2:02:09          +7
  3.     3   Häkkinen Janne                  Suunta Jyväskylä                       2:02:13         +11
  4.    27   Moholdt Lars                    Wing OK                                2:02:15         +13
  5.     2   Pukema Hannu-Pekka              Navi                                   2:07:27       +5:25
  6.     6   Köngäs Teemu                    Puolangan Ryhti                        2:07:29       +5:27
  7.    28   Hammarberg Martin               Sundsvalls OK                          2:07:56       +5:54
  8.    24   Spoerry Christian               Umeå OK                                2:11:01       +8:59
  9.     5   Turunen Simo                    SK Vuoksi                              2:12:28      +10:26
 10.    19   Mäkinen Seppo                   Suunta 2000                            2:12:29      +10:27
 11.    10   Rantala Teemu                   IF Femman                              2:17:01      +14:59
 12.     7   Sundelin Peter                  IF Femman                              2:18:24      +16:22
 13.    15   Kaskinen Kare                   Ulvilan Ura                            2:23:54      +21:52
 14.     9   Honkimaa Antti                  Espoon Suunta                          2:24:58      +22:56
 15.    12   Urpalainen Jaakko               Miehikkälän Vilkas                     2:25:03      +23:01
 16.    14   Hannula Markus                  Mäntsälän Urheilijat                   2:26:18      +24:16
 17.    18   Saikko Ville                    Lappeen Riento                         2:29:02      +27:00
 18.    16   Väyrynen Ville                  Rasti-Pielinen                         2:34:29      +32:27
 19.    17   Paldan Ville                    Kyrös-Rasti                            2:39:58      +37:56
 20.    21   Huusko Samuli                   Laitasaaren Veto                       2:40:01      +37:59
 21.    20   Siren Riku                      Kyrös-Rasti                            2:46:21      +44:19
 22.    22   Hiltunen Tuomas                 Rasti-Pielinen                         2:51:56      +49:54
 23.    26   Suomalainen Topi                Navi                                   2:59:45      +57:43
 24.    23   Raitoharju Matti                Rasti-Lukko                            3:07:02    +1:05:00

H21 : 4,6 km

  1.     4   Keskinarkaus Matti              Ounasvaaran Hiihtoseura                  14:11                                 1000
  2.    25   Arnesson Peter                  IF Hallby SOK                            14:16          +5                      994
  3.     1   Tunis Staffan                   IF Femman                                14:22         +11                      987
  4.    27   Moholdt Lars                    Wing OK                                  14:45         +34                      962
  5.     6   Köngäs Teemu                    Puolangan Ryhti                          14:49         +38                      957
  6.    28   Hammarberg Martin               Sundsvalls OK                            15:00         +49                      946
  7.     2   Pukema Hannu-Pekka              Navi                                     15:13       +1:02                      932
  8.     5   Turunen Simo                    SK Vuoksi                                15:14       +1:03                      931
  9.     3   Häkkinen Janne                  Suunta Jyväskylä                         15:33       +1:22                      912
 10.    24   Spoerry Christian               Umeå OK                                  15:41       +1:30                      904
 11.     8   Reponen Tommi                   Suunta Jyväskylä                         15:52       +1:41                      894
 12.    29   Lundholm Markus                 OK Renen                                 16:15       +2:04                      873
 13.    14   Hannula Markus                  Mäntsälän Urheilijat                     16:30       +2:19                      860
 14.    30   Kantomaa Jukka                  Suunta 2000                              16:35       +2:24                      855
 15.    31   Tervala Mika                    Lounais-Hämeen Rasti                     16:39       +2:28                      852
 16.    11   Leinonen Lauri                  Navi                                     17:09       +2:58                      827
 17.    18   Saikko Ville                    Lappeen Riento                           18:02       +3:51                      787
 18.    16   Väyrynen Ville                  Rasti-Pielinen                           18:08       +3:57                      782
 19.    15   Kaskinen Kare                   Ulvilan Ura                              18:58       +4:47                      748
 20.    26   Suomalainen Topi                Navi                                     19:11       +5:00                      739
 21.     7   Sundelin Peter                  IF Femman                                21:24       +7:13                      663
 22.    22   Hiltunen Tuomas                 Rasti-Pielinen                           21:50       +7:39                      650
 23.    21   Huusko Samuli                   Laitasaaren Veto                         22:01       +7:50                      644
 24.    23   Raitoharju Matti                Rasti-Lukko                              22:33       +8:22          

 

 

H60 : 7,3 km

 

  1.   324   Ollikainen Seppo                Juvan Urheilijat                         25:40
  2.   323   Udd Esko                        Hämeenlinnan Suunnistajat                26:58       +1:18
  3.   325   Saarinen Heikki                 SOC Asikkala                             27:02       +1:22
  4.   319   Vanhalakka Rauno                Kouvolan Suunnistajat                    27:49       +2:09
  5.   320   Keltamäki Seppo                 Joutsenon Kullervo                       28:29       +2:49
  6.   317   Vainio Jarmo                    Hämeenlinnan Suunnistajat                28:44       +3:04
  7.   318   Toropainen Pauli                Oulun NMKY:n Urheilijat                  29:17       +3:37
  8.   314   Mourujärvi Kauno                Kuopion Suunnistajat                     30:00       +4:20
  9.   326   Hyyryläinen Raimo               Juvan Urheilijat                         30:16       +4:36
 10.   312   Viitasaari Eero                 Kokkolan Suunnistajat                    30:39       +4:59
 11.   296   Torikka Kullervo                Karihaaran Karu                          32:33       +6:53
 12.   294   Ylipää Hans                     Seskarö IF                               32:45       +7:05
 13.   301   Karstunen Hannu                 Ylivieskan Kuula                         33:22       +7:42
 14.   306   Köngäs Martti                   Puolangan Ryhti                          33:36       +7:56
 15.   293   Karhumäki Lauri                 Pihkaniskat                              34:39       +8:59
 16.   303   Karhunen Juha                   Kuopion Suunnistajat                     36:14      +10:34
 17.   291   Sandström Kjell                 Sweden                                   37:27      +11:47
 18.   309   Pöllänen Tapani                 Mäntsälän Urheilijat                     39:04      +13:24
 19.   290   Engvall Matts                   Sweden                                   39:11      +13:31
 20.   297   Antikainen Raimo                Vetelin Urheilijat                       39:13      +13:33
 21.   295   Pääkkönen Ari                   Kuhmon Peurat                            40:54      +15:14
 22.   311   Lakkinen Keijo                  Suunta-Sepot                             42:27      +16:47
 23.   327   Strandberg Richard              Malax IF                                 45:31   

H60 : 20,0 km

  1.   326   Hyyryläinen Raimo               Juvan Urheilijat                       1:11:02
  2.   325   Saarinen Heikki                 SOC Asikkala                           1:14:09       +3:07
  3.   319   Vanhalakka Rauno                Kouvolan Suunnistajat                  1:16:27       +5:25
  4.   320   Keltamäki Seppo                 Joutsenon Kullervo                     1:18:07       +7:05
  5.   321   Hirvikallio Lassi               Luumäen Rasti                          1:18:15       +7:13
  6.   323   Udd Esko                        Hämeenlinnan Suunnistajat              1:18:49       +7:47
  7.   317   Vainio Jarmo                    Hämeenlinnan Suunnistajat              1:20:28       +9:26
  8.   318   Toropainen Pauli                Oulun NMKY:n Urheilijat                1:22:16      +11:14
  9.   312   Viitasaari Eero                 Kokkolan Suunnistajat                  1:22:33      +11:31
 10.   315   Urpalainen Jukka                Miehikkälän Vilkas                     1:23:25      +12:23
 11.   292   Määttä Anse                     Suunta 2000                            1:25:45      +14:43
 12.   311   Lakkinen Keijo                  Suunta-Sepot                           1:27:52      +16:50
 13.   314   Mourujärvi Kauno                Kuopion Suunnistajat                   1:30:06      +19:04
 14.   313   Ruokamo Eero                    Oulun NMKY:n Urheilijat                1:31:46      +20:44
 15.   309   Pöllänen Tapani                 Mäntsälän Urheilijat                   1:31:53      +20:51
 16.   306   Köngäs Martti                   Puolangan Ryhti                        1:32:25      +21:23
 17.   310   Myllymäki Ari                   Kaustisen Pohjan-Veikot                1:33:26      +22:24
 18.   304   Haapalehto Raimo                Vetelin Urheilijat                     1:34:35      +23:33
 19.   308   Liukkala Pekka                  Hauhon Sisu                            1:34:58      +23:56
 20.   307   Valkonen Timo                   Rajamäen Rykmentti                     1:35:01      +23:59
 21.   301   Karstunen Hannu                 Ylivieskan Kuula                       1:35:22      +24:20
 22.   295   Pääkkönen Ari                   Kuhmon Peurat                          1:37:06      +26:04
 23.   305   Tarvainen Juhani                Pitäjänmäen Tarmo                      1:39:01      +27:59
 24.   296   Torikka Kullervo                Karihaaran Karu                        1:39:14      +28:12
 25.   302   Lehtiniemi Pekka                Savon Suunta                           1:40:08      +29:06
 26.   300   Männikkö Seppo                  Tampereen Poliisi-Urheilijat           1:41:19      +30:17
 27.   299   Saari Tauno                     Suunta-Sepot                           1:43:35      +32:33
 28.   291   Sandström Kjell                 Sweden                                 1:43:38      +32:36
 29.   303   Karhunen Juha                   Kuopion Suunnistajat                   1:43:57      +32:55
 30.   290   Engvall Matts                   Sweden                                 1:47:47      +36:45
 31.   297   Antikainen Raimo                Vetelin Urheilijat                     1:50:21      +39:19
 32.   289   Puurunen Reijo                  Oulun Tarmo                            1:50:49      +39:47
 33.   298   Lappalainen Martti              Navi                                   1:57:45      +46:43

H60 : 3,5 km

  1.   319   Vanhalakka Rauno                Kouvolan Suunnistajat                    15:15                                 1000
  2.   324   Ollikainen Seppo                Juvan Urheilijat                         15:26         +11                      988
  3.   323   Udd Esko                        Hämeenlinnan Suunnistajat                15:32         +17                      982
  4.   320   Keltamäki Seppo                 Joutsenon Kullervo                       15:52         +37                      961
  5.   318   Toropainen Pauli                Oulun NMKY:n Urheilijat                  16:24       +1:09                      930
  6.   317   Vainio Jarmo                    Hämeenlinnan Suunnistajat                16:55       +1:40                      901
  7.   325   Saarinen Heikki                 SOC Asikkala                             17:21       +2:06                      879
  8.   312   Viitasaari Eero                 Kokkolan Suunnistajat                    17:25       +2:10                      876
  9.   294   Ylipää Hans                     Seskarö IF                               17:40       +2:25                      863
 10.   315   Urpalainen Jukka                Miehikkälän Vilkas                       17:58       +2:43                      849
 11.   290   Engvall Matts                   Sweden                                   18:04       +2:49                      844
 12.   306   Köngäs Martti                   Puolangan Ryhti                          18:07       +2:52                      842
 13.   314   Mourujärvi Kauno                Kuopion Suunnistajat                     18:17       +3:02                      834
 14.   305   Tarvainen Juhani                Pitäjänmäen Tarmo                        18:49       +3:34                      810
 15.   301   Karstunen Hannu                 Ylivieskan Kuula                         18:57       +3:42                      805
 16.   309   Pöllänen Tapani                 Mäntsälän Urheilijat                     19:04       +3:49                      800
 17.   291   Sandström Kjell                 Sweden                                   19:10       +3:55                      796
 18.   293   Karhumäki Lauri                 Pihkaniskat                              20:12       +4:57                      755
 19.   303   Karhunen Juha                   Kuopion Suunnistajat                     21:08       +5:53                      722
 20.   298   Lappalainen Martti              Navi                                     21:43       +6:28                      702
 21.   295   Pääkkönen Ari                   Kuhmon Peurat                            21:55       +6:40                      696
 22.   297   Antikainen Raimo                Vetelin Urheilijat                       24:58       +9:43                      611
 23.   311   Lakkinen Keijo                  Suunta-Sepot                             25:06       +9:51                      608
 24.   296   Torikka Kullervo                Karihaaran Karu                          27:12      +11:57 

 

 

H65 : 6,7 km

 
  1.   362   Inkinen Paavo                   Rasti-Jyry                               25:15
  2.   363   Hyyryläinen Jorma               Juvan Urheilijat                         25:43         +28
  3.   354   Virkkula Unto                   Nivalan Urheilijat                       27:39       +2:24
  4.   357   Lehtinen Teuvo                  SOC Asikkala                             27:44       +2:29
  5.   359   Tolvanen Mauri                  Leppävaaran Sisu                         29:52       +4:37
  6.   352   Nurminen Heikki                 Itä-Päijänteen Rasti                     30:36       +5:21
  7.   344   Halkosaari Severi               Nivalan Urheilijat                       30:39       +5:24
  8.   347   Mäkilä Ilmari                   Espoon Suunta                            30:50       +5:35
  9.   351   Varjonen Antero                 Rajamäen Rykmentti                       31:00       +5:45
 10.   350   Herttuainen Vesa                Raja-Karjalan Suunnistajat               31:05       +5:50
 11.   342   Rönkkö Paavo                    Espoon Suunta                            31:35       +6:20
 12.   355   Köykkä Jussi                    Rasti-Kurikka                            31:47       +6:32
 13.   346   Kettunen Kimmo                  Säyneisen Salpa                          32:28       +7:13
 14.   341   Åkerblom Måns                   Gamlakarleby IF                          32:34       +7:19
 15.   340   Oja Jorma                       Nivalan Urheilijat                       34:28       +9:13
 16.   336   Määttä Jouko                    Puolangan Ryhti                          37:26      +12:11
 17.   365   Teppo Jaakko                    Kokkolan Suunnistajat                    38:51      +13:36
 18.   338   Karvinen Antero                 Ounasvaaran Hiihtoseura                  40:26      +15:11
 19.   339   Tapaninaho Kalevi               Oulun NMKY:n Urheilijat                  42:07      +16:52
 20.   334   Mäkinen Atso                    Mesikämmenet                             48:26      +23:11
 21.   364   Saloniemi Åke                   SK Gränsen                               52:29      +27:14
       356   Hanhela Mauno                   Haukiputaan Heitto                        Hyl.

H65 : 6,7 km

  1.   362   Inkinen Paavo                   Rasti-Jyry                               25:15
  2.   363   Hyyryläinen Jorma               Juvan Urheilijat                         25:43         +28
  3.   354   Virkkula Unto                   Nivalan Urheilijat                       27:39       +2:24
  4.   357   Lehtinen Teuvo                  SOC Asikkala                             27:44       +2:29
  5.   359   Tolvanen Mauri                  Leppävaaran Sisu                         29:52       +4:37
  6.   352   Nurminen Heikki                 Itä-Päijänteen Rasti                     30:36       +5:21
  7.   344   Halkosaari Severi               Nivalan Urheilijat                       30:39       +5:24
  8.   347   Mäkilä Ilmari                   Espoon Suunta                            30:50       +5:35
  9.   351   Varjonen Antero                 Rajamäen Rykmentti                       31:00       +5:45
 10.   350   Herttuainen Vesa                Raja-Karjalan Suunnistajat               31:05       +5:50
 11.   342   Rönkkö Paavo                    Espoon Suunta                            31:35       +6:20
 12.   355   Köykkä Jussi                    Rasti-Kurikka                            31:47       +6:32
 13.   346   Kettunen Kimmo                  Säyneisen Salpa                          32:28       +7:13
 14.   341   Åkerblom Måns                   Gamlakarleby IF                          32:34       +7:19
 15.   340   Oja Jorma                       Nivalan Urheilijat                       34:28       +9:13
 16.   336   Määttä Jouko                    Puolangan Ryhti                          37:26      +12:11
 17.   365   Teppo Jaakko                    Kokkolan Suunnistajat                    38:51      +13:36
 18.   338   Karvinen Antero                 Ounasvaaran Hiihtoseura                  40:26      +15:11
 19.   339   Tapaninaho Kalevi               Oulun NMKY:n Urheilijat                  42:07      +16:52
 20.   334   Mäkinen Atso                    Mesikämmenet                             48:26      +23:11
 21.   364   Saloniemi Åke                   SK Gränsen                               52:29      +27:14
       356   Hanhela Mauno                   Haukiputaan Heitto                        Hyl.

H65 : 3,3 km

 
  1.   363   Hyyryläinen Jorma               Juvan Urheilijat                         14:17                                 1000
  2.   362   Inkinen Paavo                   Rasti-Jyry                               15:51       +1:34                      901
  3.   358   Jokinen Leo                     Kokkolan Suunnistajat                    15:53       +1:36                      899
  4.   349   Tanttinen Tapani                Kokkolan Suunnistajat                    16:01       +1:44                      892
  5.   359   Tolvanen Mauri                  Leppävaaran Sisu                         16:06       +1:49                      887
  5.   357   Lehtinen Teuvo                  SOC Asikkala                             16:06       +1:49                      887
  7.   351   Varjonen Antero                 Rajamäen Rykmentti                       16:20       +2:03                      874
  8.   355   Köykkä Jussi                    Rasti-Kurikka                            16:21       +2:04                      874
  9.   352   Nurminen Heikki                 Itä-Päijänteen Rasti                     16:35       +2:18                      861
 10.   344   Halkosaari Severi               Nivalan Urheilijat                       16:46       +2:29                      852
 11.   346   Kettunen Kimmo                  Säyneisen Salpa                          17:03       +2:46                      838
 12.   340   Oja Jorma                       Nivalan Urheilijat                       17:12       +2:55                      830
 13.   350   Herttuainen Vesa                Raja-Karjalan Suunnistajat               17:21       +3:04                      823
 14.   354   Virkkula Unto                   Nivalan Urheilijat                       17:50       +3:33                      801
 15.   339   Tapaninaho Kalevi               Oulun NMKY:n Urheilijat                  18:49       +4:32                      759
 16.   341   Åkerblom Måns                   Gamlakarleby IF                          18:55       +4:38                      755
 17.   345   Viitasaari Jussi                Nivalan Urheilijat                       19:21       +5:04                      738
 18.   348   Taipalus Esko                   Rastiketut                               21:10       +6:53                      675
 19.   347   Mäkilä Ilmari                   Espoon Suunta                            21:35       +7:18                      662
 20.   333   Moilanen Teemu                  Pulkkilan Ponsi                          21:44       +7:27                      657
 21.   365   Teppo Jaakko                    Kokkolan Suunnistajat                    22:56       +8:39                      623
 22.   338   Karvinen Antero                 Ounasvaaran Hiihtoseura                  23:43       +9:26                      602
 23.   337   Pått Frans                      IF Minken                                23:53       +9:36                      598
 24.   366   Kujala Asko                     Kokkolan Suunnistajat                    24:31      +10:14                      583
 25.   356   Hanhela Mauno                   Haukiputaan Heitto                       24:49      +10:32                      576
 26.   336   Määttä Jouko                    Puolangan Ryhti                          26:03      +11:46                      548
 27.   334   Mäkinen Atso                    Mesikämmenet                             29:09      +14:52                      490
 28.   331   Mattila Kalle                   Posion Pyrintö                           30:05      +15:48                      475
 29.   364   Saloniemi Åke                   SK Gränsen                               44:17      +30:00                      

 

D65 : 4,1 km

 
  1.   510   Kaasalainen Tuula               Suunta-Sepot                             21:20
  2.   509   Sulander Mirja-Liisa            Navi                                     22:22       +1:02
  3.   506   Mikkonen Ritva                  Espoon Suunta                            24:51       +3:31
  4.   504   Piiparinen Seija                Rastikarhut                              27:01       +5:41
  5.   501   Holck Leena                     Ylläksen Rasti                           28:32       +7:12
  6.   511   Tarkiainen Sirpa                Suunta-Sepot                             30:41       +9:21
  7.   502   Mäkinen Pirjo                   Mesikämmenet                             43:20      +22:00
  8.   503   Valjakka Leena                  Navi                                     46:17      +24:57
  9.   512   Kanerva Marja                   Rasti-Jyry                               50:44      

D60 : 10,9 km

  1.   494   Halme Ritva                     Kiimingin Urheilijat                     51:09
  2.   496   Laitinen Hellevi                Espoon Akilles                           51:23         +14
  3.   497   Suomalainen Marja               Leppävaaran Sisu                         54:36       +3:27
  4.   495   Fred Bodil                      IF Femman                                55:00       +3:51
  5.   492   Juura Maarit                    Kankaanpään Suunnistajat                 55:17       +4:08
  6.   493   Köngäs Kaarina                  Puolangan Ryhti                          59:14       +8:05
  7.   491   Korteniemi Leena                Suunta 2000                            1:13:02      +21:53

 

D60 : 2,4 km

  1.   494   Halme Ritva                     Kiimingin Urheilijat                     12:52                                 1000
  2.   497   Suomalainen Marja               Leppävaaran Sisu                         14:00       +1:08                      919
  3.   492   Juura Maarit                    Kankaanpään Suunnistajat                 14:52       +2:00                      865
  4.   495   Fred Bodil                      IF Femman                                15:22       +2:30                      837
  5.   496   Laitinen Hellevi                Espoon Akilles                           15:23       +2:31                      836
  6.   493   Köngäs Kaarina                  Puolangan Ryhti                          18:25       +5:33                      699
  7.   498   Matilainen Eeva                 Rastivarsat                              29:59      +17:07                      

Hiihtosuunnistuksen SM keskimatka 16.3.2013 Alajärvellä

H21

 11,6 km


149 Ville-Petteri Saarela Keminmaan Urheilijat FIN 34:01    
250 Staffan Tunis IF Femman FIN 34:07 +6  
348 Hannu-Pekka Pukema Navi FIN 35:29 +1:28  
442Teemu KöngäsPuolangan RyhtiFIN35:32+1:31  
545 Matti Keskinarkaus Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 35:43 +1:42  
640 Peter Sundelin IF Femman FIN 35:49 +1:48  
744 Simo Turunen SK Vuoksi FIN 35:51 +1:50  
847 Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä FIN 35:52 +1:51  
941 Eero-Matti Vainio MS Parma FIN 36:59 +2:58  
1039 Teemu Niskanen Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 37:01 +3:00  
1146 Jarno Parkkinen Navi FIN 37:20 +3:19  
1238 Tommi Reponen Suunta Jyväskylä FIN 37:33 +3:32  
1336 Teemu Rantala IF Femman FIN 38:11 +4:10  
1432 Pekka Niemi Kankaanpään Suunnistajat FIN 38:20 +4:19  
1543 Tero Linnainmaa Kyrös-Rasti FIN 38:27 +4:26  
1633 Lauri Leinonen Navi FIN 38:45 +4:44  
1735 Tuomo Lahtinen Itä-Hämeen Rasti FIN 38:55 +4:54  
1829 Lauri Linnainmaa Kyrös-Rasti FIN 39:05 +5:04  
1928 Jaakko Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN 39:08 +5:07  
2034 Ilpo Viippola Suunta 2000 FIN 39:42 +5:41  
2121 Tero Myllymäki Vetelin Urheilijat FIN 40:15 +6:14  
2231 Jussi Laurila Jalasjärven Jalas FIN 40:32 +6:31  
239 Antti Vainio MS Parma FIN 40:43 +6:42  
241 Jukka Kantomaa Suunta 2000 FIN 40:58 +6:57  
2518 Lauri Oikarinen Suunta Jyväskylä FIN 41:39 +7:38  
2625 Ville Saikko Lappeen Riento FIN 41:59 +7:58  
2724 Juho Saarinen Mäntsälän Urheilijat FIN 42:18 +8:17  
2822 Pyry Kettunen Säyneisen Salpa FIN 42:20 +8:19  
2919 Timo Saarinen Valkeakosken Haka FIN 42:28 +8:27  
3030 Janne Virkki Haapamäen Urheilijat FIN 42:40 +8:39  
 2 Juha Luoma Lapuan Virkiä FIN 42:40 +8:39  
3226 Ville Paldan Kyrös-Rasti FIN 43:02 +9:01  
3327 Juuso Jutila Kankaanpään Suunnistajat FIN 43:11 +9:10  
3420 Riku Siren Kyrös-Rasti FIN 43:19 +9:18  
3511 Toni Saari Pohjankyrön Rasti FIN 43:51 +9:50  
3616 Matti Maajärvi Lappeen Riento FIN 44:10 +10:09  
378 Juha Karstunen Ylivieskan Kuula FIN 45:07 +11:06  
3814 Sami Finnilä Vetelin Urheilijat FIN 45:11 +11:10  
397 Juuso Tuomaala IF Femman FIN 46:31 +12:30  
403 Anders Bäckström IF Femman FIN 47:27 +13:26  
415 Antti Korkeakangas Rasti-Jussit FIN 47:33 +13:32  
4217 Simo Villanen SK Vuoksi FIN 47:34 +13:33  
4313 Kai Koistinen Vakka-Rasti FIN 47:53 +13:52  
4412 Tuomas Hiltunen Rasti-Pielinen FIN 50:45 +16:44  
 15 Samuli Huusko Laitasaaren Veto FIN 50:45 +16:44  
466 Aaro Nurmiainen Lappeen Riento FIN 53:41 +19:40  
4710 Jussi Koskinen Kalevan Rasti FIN 54:51 +20:50  
 37 Jarkko Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN hylätty    
 4 Andreas Hall IF Femman FIN Ei läht.    
 23 Joona Viholainen Suunta Jyväskylä FIN Ei läht.

 

H60 6,6 km


1325 Teuvo Tiilikainen Hämeenlinnan Suunnistajat FIN 23:59    
 324 Lassi Hirvikallio Luumäen Rasti FIN 23:59    
3331 Heikki Saarinen SOC Asikkala FIN 24:19 +20  
4329 Esko Udd Hämeenlinnan Suunnistajat FIN 24:26 +27  
5330 Seppo Ollikainen Juvan Urheilijat FIN 24:59 +1:00  
6322 Jarmo Vainio Hämeenlinnan Suunnistajat FIN 26:05 +2:06  
7323 Pauli Toropainen Oulun NMKY:n Urheilijat FIN 26:19 +2:20  
 310 Tapio Peippo SK Vuoksi FIN 26:19 +2:20  
9308 Ari Myllymäki Kaustisen Pohjan-Veikot FIN 27:44 +3:45  
10319 Jukka Urpalainen Miehikkälän Vilkas FIN 27:56 +3:57  
11317 Kauno Mourujärvi Kuopion Suunnistajat FIN 28:04 +4:05  
12314 Ossi Lakkala Saloisten Reipas FIN 28:09 +4:10  
13321 Aulis Hahtola Rasti-Kurikka FIN 28:14 +4:15  
14315 Keijo Lakkinen Suunta-Sepot FIN 28:22 +4:23  
15301 Kauko Salonen Itä-Päijänteen Rasti FIN 28:24 +4:25  
16318 Hannu Väätäinen Itä-Päijänteen Rasti FIN 28:28 +4:29  
17316 Eero Viitasaari Kokkolan Suunnistajat FIN 28:36 +4:37  
18303 Raimo Haapalehto Vetelin Urheilijat FIN 28:53 +4:54  
19326 Seppo Keltamäki Joutsenon Kullervo FIN 29:02 +5:03  
20311 Erkki Siitonen Virtain-Ruoveden Suunnistajat FIN 29:06 +5:07  
21332 Raimo Hyyryläinen Juvan Urheilijat FIN 29:38 +5:39  
22291 Teppo Rasi Rasti-Kurikka FIN 29:56 +5:57  
23313 Tapani Pöllänen Mäntsälän Urheilijat FIN 30:14 +6:15  
24299 Rolf-Erik Sundelin Gamlakarleby IF FIN 30:59 +7:00  
25309Martti KöngäsPuolangan RyhtiFIN31:11+7:12  
26302 Hannu Karstunen Ylivieskan Kuula FIN 31:17 +7:18  
27305 Pekka Lehtiniemi Savon Suunta FIN 31:55 +7:56  
28306 Juha Karhunen Kuopion Suunnistajat FIN 32:23 +8:24  
29293 Henrik Nylund IK Falken FIN 33:13 +9:14  
30297 Jukka Nyystilä Laihian Luja FIN 35:32 +11:33  
31292 Eero Tonteri Suunta Jyväskylä FIN 35:53 +11:54  
32300 Karl-Gustav Hertsbacka Närpes OK FIN 35:55 +11:56  
33304 Jouko Mäki Tampereen Yritys FIN 36:13 +12:14  
34307 Juhani Tarvainen Pitäjänmäen Tarmo FIN 36:46 +12:47  
35298 Raimo Antikainen Vetelin Urheilijat FIN 37:21 +13:22  
36296 Samuli Törmälä Ylivieskan Kuula FIN 38:18 +14:19  
37294 Jorma Virtanen Hiisirasti FIN 39:35 +15:36

 

 

H16 6,6 km

 

1629 Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 21:38    
2627 Emil Lönnström OK Orient FIN 22:32 +54  
3624 Miska Tervala Rastivarsat FIN 22:48 +1:10  
4625 Tuomas Heikkilä Mäntsälän Urheilijat FIN 23:06 +1:28  
5626 Joona Tynys Kouvolan Suunnistajat FIN 23:32 +1:54  
6623 Tommi Härkönen Kajaanin Suunnistajat FIN 23:54 +2:16  
7622 Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat FIN 24:25 +2:47  
8609 Pyry Mustonen Pirkkalan Hiihtäjät FIN 24:27 +2:49  
9592Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFIN24:45+3:07  
 614 Vili Mustonen Pirkkalan Hiihtäjät FIN 24:45 +3:07  
11611 Emil Sevelius OK Orient FIN 24:46 +3:08  
12618 Tuomas Oikarinen Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 25:17 +3:39  
13617 Jesper Lindahl Akilles OK FIN 26:02 +4:24  
14621 Niilo Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 26:06 +4:28  
15610 Eemeli Kiljunen Rastivarsat FIN 26:32 +4:54  
16605 Alvar Palmen Espoon Suunta FIN 26:46 +5:08  
17591 Vesa Lahtinen Hiidenkiertäjät FIN 26:48 +5:10  
18612 Teemu Eerola Pirkkalan Hiihtäjät FIN 27:22 +5:44  
19615 Roni-Ville Rissanen Sonkajärven Pahka FIN 27:45 +6:07  
20603 Paulus Sulkula Suunta Jyväskylä FIN 27:51 +6:13  
21599 Eero Heinonen MS Parma FIN 28:15 +6:37  
22596 Aleksi Lammi Lapuan Virkiä FIN 28:26 +6:48  
23590 Joona Parjanen MS Parma FIN 28:28 +6:50  
24607 Mikko Pajukangas Kaustisen Pohjan-Veikot FIN 28:29 +6:51  
25620 Aaro Lampinen Mäntsälän Urheilijat FIN 28:32 +6:54  
26604 Hannes Stubb IK Falken FIN 28:36 +6:58  
27580 Eero Aittolampi Ähtärin Urheilijat FIN 28:38 +7:00  
28594 Juha Rauhala Espoon Suunta FIN 28:53 +7:15  
29608 Hannes Holmback IF Femman FIN 29:17 +7:39  
30579 Aku Hietaharju Rasti-Jussit FIN 29:19 +7:41  
31581 Turo Sipilä Keravan Urheilijat FIN 29:36 +7:58  
32598 Matias Arola Paimion Rasti FIN 29:38 +8:00  
33602 Aleksi Ilmonen Itä-Päijänteen Rasti FIN 29:58 +8:20  
34606 Jani Ollikka Kouvolan Suunnistajat FIN 30:13 +8:35  
35585 Aleksi Hellman MS Parma FIN 30:33 +8:55  
36587 Lari Pernu Espoon Suunta FIN 31:40 +10:02  
 593 Jani Nurminen Valkeakosken Haka FIN 31:40 +10:02  
38586 Märten Pais Vehkalahden Veikot EST 32:11 +10:33  
39600 Konsta Sipiläinen Suunta Jyväskylä FIN 32:18 +10:40  
40619 Aapo Viippola Oulun Tarmo FIN 33:09 +11:31  
41595 Kari Nivala Ylivieskan Kuula FIN 35:13 +13:35  
42582 Simo Siltanen Paimion Rasti FIN 38:39 +17:01  
43589 Leander Lillhonga Gamlakarleby IF FIN 42:01 +20:23  
44584 Dániel Molnár Mäntsälän Urheilijat FIN 46:54 +25:16

 

Hiihtosuunnistuksen SM-pitkämatka (WRE) Jämillä 2.2.2013, Kyrös-Rasti

 

H21 : 30,1 km

 (Lähti: 36, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.    40   Tunis Staffan                   IF Femman                              1:24:48
  2.    36   Saarela Ville-Petteri           Keminmaan Urheilijat                   1:26:30       +1:42
  3.    39   Häkkinen Janne                  Suunta Jyväskylä                       1:28:00       +3:12
  4.    35   Linnainmaa Tero                 Kyrös-Rasti                            1:28:24       +3:36
  5.    33   Kiiskinen Petri                 Rasti-Pielinen                         1:28:38       +3:50
  6.    34   Pukema Hannu-Pekka              Navi                                   1:28:51       +4:03
  7.    37   Parkkinen Jarno                 Navi                                   1:29:00       +4:12
  8.    29   Köngäs Teemu                    Puolangan Ryhti                        1:29:54       +5:06
  9.    30   Vainio Eero-Matti               MS Parma                               1:30:49       +6:01
 10.     2   Urpalainen Jaakko               Miehikkälän Vilkas                     1:31:00       +6:12
 11.    26   Honkimaa Antti                  Espoon Suunta                          1:31:17       +6:29
 12.    32   Turunen Simo                    SK Vuoksi                              1:31:25       +6:37
 13.    31   Sundelin Peter                  IF Femman                              1:32:36       +7:48
 14.    25   Siponen Markku                  Rasti-Pielinen                         1:32:40       +7:52
 14.    27   Reponen Tommi                   Suunta Jyväskylä                       1:32:40       +7:52
 16.    28   Rantala Teemu                   IF Femman                              1:33:55       +9:07
 17.    24   Niskanen Teemu                  Ounasvaaran Hiihtoseura                1:34:13       +9:25
 18.    23   Niemi Pekka                     Kankaanpään Suunnistajat               1:34:34       +9:46
 19.    22   Laurila Jussi                   Jalasjärven Jalas                      1:37:00      +12:12
 20.    18   Jutila Juuso                    Kankaanpään Suunnistajat               1:40:17      +15:29
 21.    17   Väyrynen Ville                  Rasti-Pielinen                         1:42:12      +17:24
 21.    20   Kaskinen Kare                   Ulvilan Ura                            1:42:12      +17:24
 23.    15   Pökälä Samuel                   Asikkalan Raikas                       1:42:27      +17:39
 24.    14   Salmenoja Samuli                MS Parma                               1:43:43      +18:55
 25.    11   Oikarinen Lauri                 Suunta Jyväskylä                       1:44:25      +19:37
 26.    19   Ekonoja Antti                   Pellon Ponsi                           1:46:02      +21:14
 27.     5   Brunell Filip                   IF Minken                              1:47:37      +22:49
 28.     1   Wik Tony                        IF Minken                              1:47:40      +22:52
 29.     6   Saarinen Timo                   Valkeakosken Haka                      1:48:00      +23:12
 30.     3   Liukkala Jaakko                 Hauhon Sisu                            1:48:13      +23:25
 31.    13   Huusko Samuli                   Laitasaaren Veto                       2:00:00      +35:12
 32.    16   Viholainen Joona                Suunta Jyväskylä                       2:05:49      +41:01
 33.     7   Raitoharju Matti                Rasti-Lukko                            2:12:36      +47:48
 34.    12   Saari Tatu                      Suunta-Sepot                           2:21:36      +56:48
 35.    10   Bruguière André                 Rasti-Nokia                            2:28:18    +1:03:30
        21   Leinonen Lauri                  Navi                                     Kesk.

H60 : 12,0 km

 (Lähti: 47, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)

  1.   507   Hyyryläinen Raimo               Juvan Urheilijat                         35:34
  2.   506   Saarinen Heikki                 SOC Asikkala                             37:30       +1:56
  3.   505   Ollikainen Seppo                Juvan Urheilijat                         37:39       +2:05
  4.   502   Hirvikallio Lassi               Luumäen Rasti                            38:21       +2:47
  5.   500   Keltamäki Seppo                 Joutsenon Kullervo                       38:56       +3:22
  6.   501   Pietikäinen Markku              Joutsenon Kullervo                       39:39       +4:05
  7.   497   Kemppainen Taisto               Vaalan Karhu                             39:43       +4:09
  8.   508   Udd Esko                        Hämeenlinnan Suunnistajat                40:21       +4:47
  9.   504   Vanhalakka Rauno                Kouvolan Suunnistajat                    40:29       +4:55
 10.   499   Toropainen Pauli                Oulun NMKY                               41:11       +5:37
 11.   472   Selivaara Matti                 Rastikarhut                              41:26       +5:52
 12.   487   Mourujärvi Kauno                Kuopion Suunnistajat                     42:08       +6:34
 13.   498   Hahtola Aulis                   Rasti-Kurikka                            43:09       +7:35
 14.   473   Nevala Jorma                    Rasti-Nokia                              43:52       +8:18
 15.   496   Pokela Erkki                    Luumäen Rasti                            44:06       +8:32
 16.   494   Väätäinen Hannu                 Itä-Päijänteen Rasti                     44:34       +9:00
 17.   464   Lakkinen Keijo                  Suunta-Sepot                             45:06       +9:32
 18.   470   Valkonen Timo                   Rajamäen Rykmentti                       45:43      +10:09
 19.   488   Liukkala Pekka                  Hauhon Sisu                              46:03      +10:29
 20.   491   Lakkala Ossi                    Saloisten Reipas                         46:45      +11:11
 21.   467   Etu-Huitti Arto                 MS Parma                                 47:28      +11:54
 22.   468   Tarvainen Juhani                Pitäjänmäen Tarmo                        47:56      +12:22
 23.   474   Mäki Jouko                      Tampereen Yritys                         48:59      +13:25
 24.   477   Tani Ossi                       Kouvolan Suunnistajat                    49:39      +14:05
 25.   492   Pöllänen Tapani                 Mäntsälän Urheilijat                     49:49      +14:15
 26.   480   Saari Tauno                     Suunta-Sepot                             49:55      +14:21
 27.   460   Männikkö Seppo                  Tampereen Poliisi-Urheilijat             50:52      +15:18
 28.   462   Nippala Juhani                  Rasti-Jyry                               51:15      +15:41
 29.   490   Myllymäki Ari                   Kaustisen Pohjan-Veikot                  51:44      +16:10
 30.   493   Köngäs Martti                   Puolangan Ryhti                          53:54      +18:20
 31.   485   Siitonen Erkki                  Virtain-Ruoveden Suunnistajat            54:13      +18:39
 32.   481   Högnäs Tore                     IF Brahe                                 54:30      +18:56
 33.   471   Rautanen Pauli                  Järvenpään Palo                          55:28      +19:54
 34.   465   Hertsbacka Karl-Gustav          Närpes OK                                55:42      +20:08
 35.   489   Karhunen Juha                   Kuopion Suunnistajat                     56:34      +21:00
 36.   469   Lassila Vesa M                  Vetelin Urheilijat                       58:50      +23:16
 37.   483   Antikainen Raimo                Vetelin Urheilijat                     1:00:29      +24:55
 38.   486   Lehtiniemi Pekka                Savon Suunta                           1:01:05      +25:31
 39.   482   Kattilakoski Eero               Kaustisen Pohjan-Veikot                1:03:16      +27:42
 40.   466   Holappa Paavo                   Tuusulan Voima-Veikot                  1:04:46      +29:12
 41.   463   Virtanen Jorma                  Hiisirasti                             1:05:34      +30:00
 42.   484   Salonen Kauko                   Itä-Päijänteen Rasti                   1:05:38      +30:04
 43.   478   Olli Reijo                      Rasti-Jyry                             1:06:29      +30:55
 44.   475   Kujanpää Heikki                 Alajärven Ankkurit                     1:20:38      +45:04
       476   Nurminen Markku                 Suosmeren Salpa                           Hyl.
       503   Tiilikainen Teuvo               Hämeenlinnan Suunnistajat                 Hyl.
       461   Turpeinen Timo                  Juvan Urheilijat                          Hyl.