Vilma voittoihin Inarin hiihdoissa. Täällä talven tuloksia...

28.4.2013

 

 

 

KULTAPULLOHIIHDOT 2013

M14 : 2 km


  1.   212   Hökkä Oskari                    Yli-Iin Naseva                       4:00,6
  2.   219   Haapamäki Hannu                 Kittilän Kotaveikot                  4:01,3        +0,6
  3.   220   Rognmo Johansen Sindre          Sandnes il                           4:01,9        +1,2
  4.   215   Turpeinen Mikke                 Paltamon Urheilijat                  4:02,5        +1,9
  5.   209   Nilsen Fredrik                  Alta IF                              4:08,0        +7,4
  6.   206   Rosanoff Sander                 Vadso Skiklubb                       4:10,0        +9,3
  7.   208   Valikainen Eelis                Kalajoen Junkkarit                   4:12,1       +11,4
  8.   207   Subbotin Nikita                 START Pietari                        4:12,8       +12,1
  9.   216   Joks Henrik                     IL Forsök Tana                       4:13,4       +12,7
 10.   214   Jörgensen  Ole Marius           Vadso Skiklubb                       4:17,9       +17,2
 11.   218   Nilsen  Johannes Helsvig        Alta IF                              4:18,8       +18,1
 12.   213   Ström Jörgen                    Tverrelvdalen IL                     4:21,5       +20,8
 13.   222   Sara Ovlla Per                  IL Nordlys                           4:22,4       +21,8
 14.   221   Hökkä Juho                      Yli-Iin Naseva                       4:30,5       +29,8
 15.   225   Nissinen Veeti                  Puolangan Ryhti                      4:32,6       +32,0
 16.   226   Thomassen Dagim                 Alta IF                              4:34,5       +33,8
 17.   204   Paltto Mathias                  IL Nordlys                           4:37,1       +36,4
 18.   205   Riipi Topias                    Kittilän Kotaveikot                  4:41,8       +41,2
 19.   211   Erkkilä Elias                   Saloisten Reipas                     4:42,5       +41,9
 20.   223   Lakkapää Pekka                  Aavasaksan Kisa                      4:49,9       +49,3
 21.   227   Abarovskiy Ivan                 ENERGY sc Kola NPP                   5:06,8     +1:06,1
 22.   224   Aaen Pedersen Mathias           Sandnes il                           5:13,5     +1:12,8

N16 : 4 km

 
  1.   279   Nissinen Vilma                  Puolangan Ryhti                      7:56,7
  2.   265   Strand Sirin                    Alta IF                              8:14,4       +17,6
  3.   275   Pulkkinen Jutta                 Karihaaran Visa                      8:25,7       +28,9
  4.   277   Toivanen Alisa                  Karihaaran Visa                      8:28,1       +31,3
  5.   269   Reijonen Erika                  Ounasvaaran Hiihtoseura              8:29,4       +32,6
  6.   272   Eskelinen Sonja                 Pakilan Veto                         8:30,2       +33,4
  7.   274   Vorren Kaja Seim                Polarstjernen IL                     8:32,2       +35,5
  8.   273   Koppinen Sara                   Pakilan Veto                         8:46,8       +50,0
  9.   276   Heikka Essi                     Aavasaksan Kisa                      8:47,5       +50,7
 10.   267   Pulkkinen Henna                 Karihaaran Visa                      9:19,1     +1:22,3
 11.   278   Buller Pinja                    Metsä-Veikot 85                      9:32,5     +1:35,7
 12.   266   Hökkä Josefiina                 Yli-Iin Naseva                       9:39,9     +1:43,1

 

 

RAJASEUTUHIIHTO 2013

M14 : 3 km

 
  1.   217   Haapamäki Hannu                 Kittilän Kotaveikot                 10:49,4        +0,0
  2.   221   Turpeinen Mikke                 Paltamon Urheilijat                 10:52,2        +2,8
  3.   213   Hökkä Oskari                    Yli-Iin Naseva                      10:59,8       +10,4
  4.   224   Rognmo Johansen Sindre          Sandnes il                          11:06,3       +16,9
  5.   218   Joks Henrik                     IL Forsök Tana                      11:09,1       +19,7
  6.   209   Hökkä Juho                      Yli-Iin Naseva                      11:15,5       +26,1
  7.   206   Nilsen  Johannes Helsvig        Alta IF                             11:18,7       +29,3
  8.   225   Nilsen Fredrik                  Alta IF                             11:27,0       +37,6
  9.   219   Ström Jörgen                    Tverrelvdalen IL                    11:43,8       +54,4
 10.   207   Valikainen Eelis                Kalajoen Junkkarit                  11:52,6     +1:03,2
 11.   208   Jörgensen  Ole Marius           Vadso Skiklubb                      12:00,3     +1:10,9
 12.   226   Sara Ovlla Per                  IL Nordlys                          12:01,4     +1:12,0
 13.   222   Rosanoff Sander                 Vadso Skiklubb                      12:03,7     +1:14,3
 14.   204   Koski Topi                      Lapin Veikot                        12:25,9     +1:36,5
 15.   214   Subbotin Nikita                 START Pietari                       12:34,4     +1:45,0
 16.   223   Nissinen Veeti                  Puolangan Ryhti                     12:38,4     +1:49,0
 17.   210   Paltto Mathias                  IL Nordlys                          12:41,6     +1:52,2
 18.   215   Erkkilä Elias                   Saloisten Reipas                    12:46,6     +1:57,2
 19.   211   Lakkapää Pekka                  Aavasaksan Kisa                     13:18,9     +2:29,5
 20.   212   Thomassen Dagim                 Alta IF                             13:26,0     +2:36,6
 21.   203   Abarovskiy Ivan                 ENERGY sc Kola NPP                  13:46,1     +2:56,7
 22.   216   Aaen Pedersen Mathias           Sandnes il                          15:21,0     +4:31,6
 23.   220   Riipi Topias                    Kittilän Kotaveikot                 17:59,7     +7:10,3

 

N16 : 5 km

 
  1.   244   Nissinen Vilma                  Puolangan Ryhti                     18:34,9        +0,0
  2.   240   Strand Sirin                    Alta IF                             19:03,5       +28,6
  3.   241   Toivanen Alisa                  Karihaaran Visa                     19:51,0     +1:16,1
  4.   245   Pulkkinen Jutta                 Karihaaran Visa                     20:03,8     +1:28,9
  5.   231   Reijonen Erika                  Ounasvaaran Hiihtoseura             20:28,6     +1:53,7
  6.   230   Eskelinen Sonja                 Pakilan Veto                        20:39,0     +2:04,1
  7.   243   Vorren Kaja Seim                Polarstjernen IL                    21:00,8     +2:25,9
  8.   242   Koppinen Sara                   Pakilan Veto                        21:34,6     +2:59,7
  9.   233   Pulkkinen Henna                 Karihaaran Visa                     21:42,8     +3:07,9
 10.   235   Buller Pinja                    Metsä-Veikot 85                     24:10,7     +5:35,8
 11.   237   Hökkä Josefiina                 Yli-Iin Naseva                      25:04,5     +6:29,6
 12.   239   Niemi Jonna                     Aavasaksan Urheilijat               26:52,9     +8:18,0
 13.   238   Kuusela Tiia                    Posion Pyrintö                      27:29,7     +8:54,8

SPRINTTIVIESTI
                                          
N16              (1,2 + 1,2 + 1,2 + 1,2 km)


   1             PuRy/OH 1                                   14.49
      1. osuus   Vilma Nissinen                    3.41        3.41      1
      2. osuus   Sara Simonen                      3.29        7.10      1
      3. osuus   Vilma Nissinen                    3.40       10.51      1
      4. osuus   Sara Simonen                      3.58       14.49      1


   2             Karihaaran Visa 1                           15.02
      1. osuus   Alisa Toivanen                    3.53        3.53      2
      2. osuus   Jutta Pulkkinen                   3.35        7.29      2
      3. osuus   Alisa Toivanen                    3.40       11.10      2
      4. osuus   Jutta Pulkkinen                   3.52       15.02      2

   3             Ounasvaaran Hiihtoseura 1                   15.32
      1. osuus   Tiia Heiskanen                    4.03        4.03      5
      2. osuus   Erika Reijonen                    3.37        7.40      3
      3. osuus   Tiia Heiskanen                    4.08       11.49      5
      4. osuus   Erika Reijonen                    3.43       15.32      3

   4             Pakilan Veto 1                              15.36
      1. osuus   Sara Koppinen                     4.01        4.01      4
      2. osuus   Sonja Eskelinen                   3.48        7.50      5
      3. osuus   Sara Koppinen                     3.55       11.45      3
      4. osuus   Sonja Eskelinen                   3.50       15.36      4

   5             Aavasaksan Kisa 1                           15.39
      1. osuus   Alina Heikka                      4.04        4.04      6
      2. osuus   Essi Heikka                       3.40        7.45      4
      3. osuus   Alina Heikka                      4.02       11.47      4
      4. osuus   Essi Heikka                       3.52       15.39      5

   6             Polarstjernen IL 1                          16.34
      1. osuus   Kaja Seim Vorren                  3.59        3.59      3
      2. osuus   Hannah H. Kristiansen             4.13        8.13      6
      3. osuus   Kaja Seim Vorren                  3.43       11.56      6
      4. osuus   Hannah H. Kristiansen             4.38       16.34      6

   7             Metsä-Veikot 85 1                           20.32
      1. osuus   Jenna Buller                      5.37        5.37      7
      2. osuus   Pinja Buller                      4.15        9.53      7
      3. osuus   Jenna Buller                      6.07       16.00      7
      4. osuus   Pinja Buller                      4.31       20.32      7

SPRINTTIVIESTI
                                          

M14              (0,5 + 0,5 + 0,5 + 0,5 km)


   1             Yli-Iin Naseva 1                             7.25
      1. osuus   Oskari Hökkä                      1.55        1.55      1
      2. osuus   Juho Hökkä                        1.44        3.39      1
      3. osuus   Oskari Hökkä                      1.47        5.27      1
      4. osuus   Juho Hökkä                        1.58        7.25      1

   2             Alta IF 1                                    7.47
      1. osuus   Johannes Helsvig Nilsen           2.04        2.04      3
      2. osuus   Fredrik Nilsen                    1.48        3.52      2
      3. osuus   Johannes Helsvig Nilsen           1.51        5.44      2
      4. osuus   Fredrik Nilsen                    2.03        7.47      2

   3             Vadso Skiklubb 1                             7.59
      1. osuus   Sander Rosanoff                   2.17        2.17      7
      2. osuus   Ole Marius Jörgensen              1.44        4.02      3
      3. osuus   Sander Rosanoff                   1.56        5.58      3
      4. osuus   Ole Marius Jörgensen              2.00        7.59      3

   4             IL Nordlys 1                                 8.07
      1. osuus   Ovlla Per Sara                    2.06        2.06      4
      2. osuus   Mathias Paltto                    1.57        4.04      4
      3. osuus   Ovlla Per Sara                    1.57        6.01      4
      4. osuus   Mathias Paltto                    2.06        8.07      4

   5             Lapin Veikot 1                               8.10
      1. osuus   Matias Maijala                    2.14        2.14      6
      2. osuus   Topi Koski                        1.54        4.08      6
      3. osuus   Matias Maijala                    1.57        6.06      6
      4. osuus   Topi Koski                        2.04        8.10      5

   6             Alta IF 2                                    8.12
      1. osuus   Dagim Thomassen                   2.22        2.22      9
      2. osuus   Jörgen Ström                      1.50        4.12      8
      3. osuus   Dagim Thomassen                   2.03        6.16      9
      4. osuus   Jörgen Ström                      1.56        8.12      6

   7             PalU/PuRy 1                                  8.13
      1. osuus   Mikke Turpeinen                   2.07        2.07      5
      2. osuus   Veeti Nissinen                    1.58        4.06      5
      3. osuus   Mikke Turpeinen                   2.00        6.07      7
      4. osuus   Veeti Nissinen                    2.06        8.13      7


   8             Saloisten Reipas 1                           8.22
      1. osuus   Eero Mannila                      2.19        2.19      8
      2. osuus   Elias Erkkilä                     1.58        4.17      9
      3. osuus   Eero Mannila                      1.57        6.15      8
      4. osuus   Elias Erkkilä                     2.07        8.22      8

   9             Kittilän Kotaveikot 1                        8.22
      1. osuus   Hannu Haapamäki                   2.03        2.03      2
      2. osuus   Topias Riipi                      2.07        4.10      7
      3. osuus   Hannu Haapamäki                   1.54        6.05      5
      4. osuus   Topias Riipi                      2.17        8.22      9

  10             ENERGY sc Kola NPP 1                         8.55
      1. osuus   Ivan Abarovskiy                   2.26        2.26     10
      2. osuus   Daniil Hulko                      1.56        4.23     10
      3. osuus   Ivan Abarovskiy                   2.18        6.42     10
      4. osuus   Daniil Hulko                      2.13        8.55     10

  11             Inarin Y/PaVe 1                              9.56
      1. osuus   Samuel Pekkala                    2.35        2.35     11
      2. osuus   Eemeli Salmelin                   2.16        4.51     11
      3. osuus   Samuel Pekkala                    2.34        7.26     11
      4. osuus   Eemeli Salmelin                   2.29        9.56     11
 

 

Kansalliset Pentik-hiihdot 21.4.2013

 

 

 Miehet 14 vuotta 5 km V

 


  1. Simeon Manninen          Ounasvaaran Hiihtoseura      16.46,1

  2. Oskari Hökkä             Yli-Iin Naseva               17.27,8       0.41,7

  3. Mikke Turpeinen          Paltamon Urheilijat          17.47,2       1.01,1

  4. Wiljam Mattila           One Way Pro Team             18.07,5       1.21,4

  5. Juho Hökkä               Yli-Iin Naseva               18.13,2       1.27,1

  6. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti              21.01,5       4.15,4


 Naiset 16 vuotta 5 km V
  1. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti              17.36,2

  2. Emmi Lämsä               Alatornion Pirkat            17.56,9       0.20,7

  3. Eveliina Korva           Kuusamon Erä-Veikot          19.09,0       1.32,8

  4. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat            19.29,0       1.52,8

  5. Janika Niskanen          Alatornion Pirkat            19.47,0       2.10,8

  6. Henna Pulkkinen          Karihaaran Visa              20.01,0       2.24,8

  7. Kristiina Käkisalo       Paltamon Urheilijat          20.33,8       2.57,6

  8. Tiia Kuusela             Posion Pyrintö               23.38,3       6.02,1

Kansalliset 9. Alamäkihiihdot 20.04.2013

 

 Miehet 14 vuotta 2 km V

 


  1. Mikke Turpeinen          Paltamon Urheilijat           2.48,5

  2. Simeon Manninen          Ounasvaaran Hiihtoseura       2.51,9       0.03,4

  3. Wiljam Mattila           One Way Pro Team              2.56,2       0.07,7

  4. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti               3.03,1       0.14,6

  5. Aapo Viippola            Oulun Hiihtoseura             3.08,4       0.19,9

 

 Naiset 16 vuotta 2 km V

 

  1. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti               2.41,4

  2. Emmi Lämsä               Alatornion Pirkat             2.47,7       0.06,3

  3. Sara Simonen             Ounasvaaran Hiihtoseura       2.51,1       0.09,7

  4. Janika Niskanen          Alatornion Pirkat             2.53,4       0.12,0

  5. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat             2.54,5       0.13,1

  6. Henna Pulkkinen          Karihaaran Visa               3.00,0       0.18,6

  7. Pinja Buller             Metsä-Veikot 85               3.07,5       0.26,1

  8. Eveliina Korva           Kuusamon Erä-Veikot           3.19,8       0.38,4

SYÖTEHIIHTO 6.4.2013

 

M 50 v.

1. Härkönen Ahti PuRy 2.19,28

2. Kyllönen Jorma Kuhmo Ski 2.23,43

3. Kaikkonen Hannu OHS 2.33,21

4. Tervola Juhani Kontio 2.42,31

 

Tornionlaakson Hiihtocup 2013 pisteet

 

 

 

Naiset 16 vuotta Cupin pisteet Alat Pello Ylläs Ylit Yht

1 Anni Alakoski Reisjärven Pilke 80 70 80 80 310

2 Vilma Nissinen Puolangan Ryhti 70 80 70 60 280

3 Julia Haukilehto Järviseudun Hiihtoseura 60 60 22 50 192

4 Alena Lipatova RUS 50 50 36 36 172

5 Jonna Niskanen Alatornion Pirkat 40 45 45 40 170

6 Sara Koppinen Pakilan Veto 45 40 26 32 143

7 Emma Ribom SWE 60 70 130

8 Milla Rajala Järviseudun Hiihtoseura 11 14 50 45 120

9 Matilda Jönsson SWE 32 32 24 29 11710 Anette Kasemets EST 36 20 32 24 112

11 Fanny Storvall IK Kronan 26 26 20 20 92

12 Sara Simonen Ounasvaaran Hiihtoseura 24 22 16 26 88

13 Matilda Lammi Karihaaran Visa 29 36 22 87

14 Erika Reijonen Ounasvaaran Hiihtoseura 18 24 29 15 86

15 Anni Ahonen Imatran Urheilijat 13 32 15 14 74

16 Sanna-Mari Purola Järviseudun Hiihtoseura 12 15 13 20 60

17 Johanna Engström SWE 16 40 56

18 Pauliina Oikarinen Paltamon Urheilijat 10 13 14 16 53

19 Aiki Laaneots EST 8 11 11 12 42

20 Jutta Pulkkinen Karihaaran Visa 20 18 38

21 Essi Heikka Aavasaksan Kisa 22 13 35

22 Tiia Niemelä Keuruun Kisailijat 18 12 30

23 Krista Leskinen Pakilan Veto 9 10 9 28

24 Laura Setälä Noormarkun Nopsa 14 12 26

25 Henna Uusitalo Hyvinkään Hiihtäjät 15 10 25

26 Varpu Aho Valkeakosken Haka 7 11 18

27 Salla Loukusa Kuivasjärven Aura 16 16

28 Cattharina Höglund IF Sibbo-Vargarna 8 8

 

 

Miehet 14 vuotta Cupin pisteet Alat Pello Ylläs Ylit Yht

1 Visa Joenperä Ylöjärven Ryhti 80 70 70 80 300

2 Aaro Aho Valkeakosken Haka 45 36 80 60 221

3 Olli Ahonen Imatran Urheilijat 60 60 45 50 215

4 Pyry Stevander Kuortaneen Kunto 32 29 60 70 191

5 Matias Lepistö Kouvolan Hiihtoseura 50 50 40 40 180

6 Lari Laine Kankaantaan Kisa 36 45 36 36 153

7 Jonathan Dahlberg SWE 12 80 22 24 138

8 Mikke Turpeinen Paltamon Urheilijat 70 45 115

9 Arttu Lukkari Sotkamon Jymy 40 32 18 22 112

10 Juho Mattila Kosken Kaiku 29 20 29 32 110

11 Frans Lindvall Noormarkun Nopsa 26 26 24 29 105

12 Riku Ollikainen Maaningan Mahti 40 50 90

13 Matias Mehtonen Ähtärin Urheilijat 15 24 26 18 83

14 Akseli Laatikainen Imatran Urheilijat 18 15 16 26 75

15 Jaakko Hyrkäs Viialan Viri 22 18 14 16 70

16 Jarmo Kaasiku EST 20 16 12 20 68

17 Tuomas Ranto Haapaveden Urheilijat 24 22 20 66

18 Juhani Olli Posion Pyrintö 14 13 8 15 50

19 Veeti Nissinen Puolangan Ryhti 13 14 7 14 48

20 Elias Sallinen Pirkkalan Hiihtäjät 32 32

21 Tuomas Uusitalo Vantaan Hiihtoseura 16 9 25

22 Hannu Haapamäki Kittilän Kotaveikot 15 15

23 Otto-Eemil Karvinen Kontiolahden Urheilijat 13 13

24 Atte Ahlstedt Pirkkalan Hiihtäjät 11 11

25 Jonne Leppäniemi Riihimäen Kiista-Veikot 10 10

 

 

FIS 53 Ainiovaaran Hiihdot 1.4.2013

 

Naiset 16 vuotta 2.5 km V

  1. Anni Alakoski            Reisjärven Pilke              7.38,7
  2. Emma Ribom               Kalix SK Sweden               7.41,5       0.02,8
  3. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti               7.43,7       0.05,0
  4. Julia Haukilehto         Järviseudun Hiihtoseura       7.47,7       0.09,0
  5. Milla Rajala             Järviseudun Hiihtoseura       7.58,9       0.20,2
  6. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat             7.59,0       0.20,3
  7. Alena LIPATOVA           Team ST-Petersburg RUS        7.59,7       0.21,0
  8. Sara Koppinen            Pakilan Veto                  8.05,7       0.27,0
  9. Matilda Jönsson          Säväst Skiteam Sweden         8.06,3       0.27,6
 10. Sara Simonen             Ounasvaaran Hiihtoseura       8.07,1       0.28,4
 11. Anette Kasemets          Serviti Estonia               8.07,2       0.28,5
 12. Matilda Lammi            Karihaaran Visa               8.07,5       0.28,8
 13. Sanna-Mari Purola        Järviseudun Hiihtoseura       8.14,0       0.35,3
 13. Fanny Storvall           IK Kronan                     8.14,0       0.35,3
 15. Pauliina Oikarinen       Paltamon Urheilijat           8.14,2       0.35,5
 16. Erika Reijonen           Ounasvaaran Hiihtoseura       8.14,8       0.36,1
 17. Anni Ahonen              Imatran Urheilijat            8.15,2       0.36,5
 18. Essi Heikka              Aavasaksan Kisa               8.24,6       0.45,9
 19. Aiki Laaneots            Tartu Skiclub Estonia         8.53,5       1.14,8
 20. Varpu Aho                Valkeakosken Haka             9.41,2       2.02,5

 

Miehet 14 vuotta 2.5 km V

  1. Visa Joenperä            Ylöjärven Ryhti               7.16,8
  2. Pyry Stevander           Kuortaneen Kunto              7.21,7       0.04,9
  3. Aaro Aho                 Valkeakosken Haka             7.24,0       0.07,2
  4. Olli Ahonen              Imatran Urheilijat            7.26,4       0.09,6
  5. Mikke Turpeinen          Paltamon Urheilijat           7.27,0       0.10,2
  6. Matias Lepistö           Kouvolan Hiihtoseura          7.28,6       0.11,8
  7. Lari Laine               Kankaantaan Kisa              7.40,3       0.23,5
  8. Juho Mattila             Kosken Kaiku                  7.46,1       0.29,3
  9. Frans Lindvall           Noormarkun Nopsa              7.48,1       0.31,3
 10. Akseli Laatikainen       Imatran Urheilijat            7.54,6       0.37,8
 11. Jonathan Dahlberg        Byske SK Sweden               7.54,9       0.38,1
 12. Arttu Lukkari            Sotkamon Jymy                 7.57,7       0.40,9
 13. Jarmo Kaasiku            Ambla SK Estonia              8.06,9       0.50,1
 14. Matias Mehtonen          Ähtärin Urheilijat            8.07,6       0.50,8
 15. Jaakko Hyrkäs            Viialan Viri                  8.10,8       0.54,0
 16. Juhani Olli              Posion Pyrintö                8.36,8       1.20,0
 17. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti               8.39,1       1.22,3

 

FIS Ylläksen kisat 31.3.

 

 

Naiset 16 vuotta 3 km V

 

  1. Anni Alakoski            Reisjärven Pilke             10.37,1
  2. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti              10.40,9       0.03,8
  3. Emma Ribom               SWE                          10.43,9       0.06,8
  4. Milla Rajala             Järviseudun Hiihtoseura      10.51,6       0.14,5
  5. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat            10.56,3       0.19,2
  6. Johanna Engström         SWE                          11.03,5       0.26,4
  7.  Alena Lipatova          RUS                          11.12,2       0.35,1
  8. Anette Kasemets          EST                          11.13,5       0.36,4
  9. Erika Reijonen           Ounasvaaran Hiihtoseura      11.14,2       0.37,1
 10. Sara Koppinen            Pakilan Veto                 11.15,2       0.38,1
 11. Matilda Jönsson          SWE                          11.17,1       0.40,0
 12. Julia Haukilehto         Järviseudun Hiihtoseura      11.17,2       0.40,1
 13. Fanny Storvall           IK Kronan                    11.18,4       0.41,3
 14. Jutta Pulkkinen          Karihaaran Visa              11.19,2       0.42,1
 15.  Sara Simonen            Ounasvaaran Hiihtoseura      11.21,9       0.44,8
 16. Anni Ahonen              Imatran Urheilijat           11.28,1       0.51,0
 17. Pauliina Oikarinen       Paltamon Urheilijat          11.31,8       0.54,7
 18. Sanna-Mari Purola        Järviseudun Hiihtoseura      11.33,1       0.56,0
 19. Tiia Niemelä             Keuruun Kisailijat           11.34,8       0.57,7
 20. Aiki Laaneots            EST                          11.55,9       1.18,8
 21. Henna Uusitalo           Hyvinkään Hiihtäjät          12.29,4       1.52,3
 22. Krista Leskinen          Pakilan Veto                 12.43,7       2.06,6
 23. Catharina Höglund        IF Sibbo-Vargarna            12.53,8       2.16,7

 Miehet 14 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Aaro Aho                 Valkeakosken Haka            10.05,2
  2. Visa Joenperä            Ylöjärven Ryhti              10.09,4       0.04,2
  3. Pyry Stevander           Kuortaneen Kunto             10.14,4       0.09,2
  4. Riku Ollikainen          Maaningan Mahti              10.15,4       0.10,2
  5. Olli Ahonen              Imatran Urheilijat           10.17,3       0.12,1
  6. Matias Lepistö           Kouvolan Hiihtoseura         10.24,1       0.18,9
  7. Lari Laine               Kankaantaan Kisa             10.30,3       0.25,1
  8. Elias Sallinen           Pirkkalan Hiihtäjät          10.40,0       0.34,8
  9. Juho Mattila             Kosken Kaiku                 10.45,6       0.40,4
 10. Matias Mehtonen          Ähtärin Urheilijat           10.46,8       0.41,6
 11. Frans Lindvall           Noormarkun Nopsa             10.49,2       0.44,0
 12. Jonathan Dahlberg        SWE                          10.49,5       0.44,3
 13. Tuomas Ranto             Haapaveden Urheilijat        10.58,8       0.53,6
 13. Arttu Lukkari            Sotkamon Jymy                10.58,8       0.53,6
 15. Akseli Laatikainen       Imatran Urheilijat           11.06,2       1.01,0
 16. Hannu Haapamäki          Kittilän Kotaveikot          11.07,8       1.02,6
 17. Jaakko Hyrkäs            Viialan Viri                 11.14,3       1.09,1
 18. Otto-Eemil Karvinen      Kontiolahden Urheilijat      11.18,8       1.13,6
 19. Jarmo Kaasiku            EST                          11.19,6       1.14,4
 20. Atte Ahlstedt            Pirkkalan Hiihtäjät          11.32,8       1.27,6
 21. Jonne Leppäniemi         Riihimäen Kiista-Veikot      11.46,6       1.41,4
 22. Tuomas Uusitalo          Vantaan Hiihtoseura          11.58,8       1.53,6
 23. Juhani Olli              Posion Pyrintö               12.06,6       2.01,4
 24. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti              12.12,6       2.07,4

FIS Pellon Hiihdot 30.3.

 

 

 

N16 Naiset 16 vuotta 3 km p

 

  1. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti              10.07,4
  2. Anni Alakoski            Reisjärven Pilke             10.13,2       0.05,8
  3. Julia Haukilehto         Järviseudun Hiihtoseura      10.22,8       0.15,4
  4. LIPATOVA Alena           RUS                          10.43,0       0.35,6
  5. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat            10.50,6       0.43,2
  6. Sara Koppinen            Pakilan Veto                 10.57,9       0.50,5
  7. Matilda Lammi            Karihaaran Visa              11.00,4       0.53,0
  8. Anni Ahonen              Imatran Urheilijat           11.00,8       0.53,4
  8. Matilda Jönsson          SWE                          11.00,8       0.53,4
 10. Fanny Storvall           IK Kronan                    11.01,5       0.54,1
 11. Erika Reijonen           Ounasvaaran Hiihtoseura      11.01,8       0.54,4
 12. SIMONEN Sara             Ounasvaaran Hiihtoseura      11.02,7       0.55,3
 13. Anette Kasemets          EST                          11.05,7       0.58,3
 14. Tiia Niemelä             Keuruun Kisailijat           11.17,3       1.09,9
 15. Johanna Engström         SWE                          11.22,2       1.14,8
 16. Sanna-Mari Purola        Järviseudun Hiihtoseura      11.29,2       1.21,8
 17. Milla Rajala             Järviseudun Hiihtoseura      11.29,6       1.22,2
 18. Pauliina Oikarinen       Paltamon Urheilijat          11.36,2       1.28,8
 19. Laura Setälä             Noormarkun Nopsa             11.39,6       1.32,2
 20. Aiki Laaneots            EST                          11.53,6       1.46,2
 21. Krista Leskinen          Pakilan Veto                 12.47,7       2.40,3
M14 Miehet 14 vuotta 3 km p

 

  1. Jonathan Dahlberg        SWE                           9.55,1
  2. Visa Joenperä            Ylöjärven Ryhti              10.02,6       0.07,5
  3. Olli Ahonen              Imatran Urheilijat           10.05,2       0.10,1
  4. Matias Lepistö           Kouvolan Hiihtoseura         10.14,6       0.19,5
  5. Lari Laine               Kankaantaan Kisa             10.16,3       0.21,2
  6. Riku Ollikainen          Maaningan Mahti              10.20,9       0.25,8
  7. Aaro Aho                 Valkeakosken Haka            10.24,5       0.29,4
  8. Arttu Lukkari            Sotkamon Jymy                10.41,2       0.46,1
  9. Pyry Stevander           Kuortaneen Kunto             10.46,0       0.50,9
 10. Frans Lindvall           Noormarkun Nopsa             10.52,7       0.57,6
 11. Matias Mehtonen          Ähtärin Urheilijat           10.56,4       1.01,3
 12. Tuomas Ranto             Haapaveden Urheilijat        10.57,4       1.02,3
 13. Juho Mattila             Kosken Kaiku                 11.05,0       1.09,9
 14. Jaakko Hyrkäs            Viialan Viri                 11.10,9       1.15,8
 15. Jarmo Kaasiku            EST                          11.18,0       1.22,9
 16. Akseli Laatikainen       Imatran Urheilijat           11.28,6       1.33,5
 17. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti              11.55,0       1.59,9
 18. Juhani Olli              Posion Pyrintö               12.02,5       2.07,4

 

FIS 73. Alatornion kisat

N16 Naiset 16 vuotta 3 km p

 

  1. Anni Alakoski            Reisjärven Pilke              9.50,7
  2. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti               9.52,3       0.01,6
  3. Julia Haukilehto         Järviseudun Hiihtoseura       9.54,2       0.03,5
  4.  Alena Lipatova          RUS                          10.21,6       0.30,9
  5. Sara Koppinen            Pakilan Veto                 10.26,7       0.36,0
  6. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat            10.31,8       0.41,1
  7. Anette Kasemets          EST                          10.32,2       0.41,5
  8. Matilda Jönsson          SWE                          10.35,0       0.44,3
  9. Matilda Lammi            Karihaaran Visa              10.37,0       0.46,3
 10. Fanny Storvall           IK Kronan                    10.37,4       0.46,7
 11. Sara Simonen             Ounasvaaran Hiihtoseura      10.40,0       0.49,3
 12. Essi Heikka              Aavasaksan Kisa              10.47,0       0.56,3
 13. Jutta Pulkkinen          Karihaaran Visa              10.47,9       0.57,2
 14. Erika Reijonen           Ounasvaaran Hiihtoseura      10.49,0       0.58,3
 15. Salla Loukusa            Kuivasjärven Aura            10.52,0       1.01,3
 16. Henna Uusitalo           Hyvinkään Hiihtäjät          10.55,1       1.04,4
 17. Laura Setälä             Noormarkun Nopsa             10.56,1       1.05,4
 18. Anni Ahonen              Imatran Urheilijat           11.03,1       1.12,4
 19. Sanna-Mari Purola        Järviseudun Hiihtoseura      11.07,0       1.16,3
 20. Milla Rajala             Järviseudun Hiihtoseura      11.09,2       1.18,5
 21. Pauliina Oikarinen       Paltamon Urheilijat          11.26,9       1.36,2
 22. Krista Leskinen          Pakilan Veto                 11.29,5       1.38,8
 23. Aiki Laaneots            EST                          11.39,8       1.49,1
 24. Varpu Aho                Valkeakosken Haka            12.36,6       2.45,9

 

M14 Miehet 14 vuotta 3 km p

 

  1. Visa Joenperä            Ylöjärven Ryhti               9.37,2
  2. Mikke Turpeinen          Paltamon Urheilijat           9.42,4       0.05,2
  3. Olli Ahonen              Imatran Urheilijat            9.48,5       0.11,3
  4. Matias Lepistö           Kouvolan Hiihtoseura         10.00,8       0.23,6
  5. Aaro Aho                 Valkeakosken Haka            10.06,1       0.28,9
  6. Arttu Lukkari            Sotkamon Jymy                10.07,3       0.30,1
  7. Lari Laine               Kankaantaan Kisa             10.10,8       0.33,6
  8. Pyry Stevander           Kuortaneen Kunto             10.23,9       0.46,7
  9. Juho Mattila             Kosken Kaiku                 10.25,8       0.48,6
 10. Frans Lindvall           Noormarkun Nopsa             10.26,2       0.49,0
 11. Tuomas Ranto             Haapaveden Urheilijat        10.38,5       1.01,3
 12. Jaakko Hyrkäs            Viialan Viri                 10.48,7       1.11,5
 13. Jarmo Kaasiku            EST                          10.51,6       1.14,4
 14. Akseli Laatikainen       Imatran Urheilijat           10.53,0       1.15,8
 15. Tuomas Uusitalo          Vantaan Hiihtoseura          10.55,2       1.18,0
 16. Matias Mehtonen          Ähtärin Urheilijat           11.00,6       1.23,4
 17. Juhani Olli              Posion Pyrintö               11.39,6       2.02,4
 18. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti              11.52,0       2.14,8
 19. Jonathan Dahlberg        SWE                          15.32,4       5.55,2

 

Metsä-Veikkot-85 Keväthiihdot 29.-31.3.2013 ( V )

 

 

M16 : 22,0V

  1.    65   Haapakangas Roope               Pyhäjärven Pohti                    56:32,1        +0,0
  2.    60   Sipilä Tomi                     Alavieskan Viri                     56:52,8       +20,7
  3.    57   Lindholm Remi                   Lovisa Tor-Loviisan Tor             57:16,8       +44,7
  4.    70   Huusko Antti                    Ristijärven Pyry                    57:58,3     +1:26,2
  5.    72   Lakanen Juho                    Perhon Kiri                         58:11,1     +1:39,0
  6.    63   Markkila Valtteri               Vaasan Hiihtäjät                    58:38,0     +2:05,9
  7.    68   Harjuntausta Arsi               Kangasalan Kisa                     58:40,0     +2:07,9
  8.    59   Hietaharju Aku                  Ilmajoen Kisailijat                 58:55,5     +2:23,4
  9.    69   Erkkilä Aapo                    Saloisten Reipas                    58:56,5     +2:24,4
 10.    67   Mäkelä Joona                    Toholammin Urheilijat             1:01:32,7     +5:00,6
 11.    62   Uusimäki Leo                    Vantaan Hiihtoseura               1:01:33,5     +5:01,4
 12.    64   Nurmi Juha                      Kuusamon Erä-Veikot               1:01:34,9     +5:02,8
 13.    66   Kanniainen Tomi                 Puolangan Ryhti                   1:05:03,9     +8:31,8
 14.    58   Valikainen Elias                Kalajoen Junkkarit                1:18:26,2    +21:54,1
 

 

M16 : 3,0V

  1.   236   Sipilä Tomi                     Alavieskan Viri                      8:14,3        +0,0
  2.   237   Markkila Valtteri               Vaasan Hiihtäjät                     8:29,5       +15,2
  3.   239   Lindholm Remi                   Lovisa Tor-Loviisan Tor              8:30,9       +16,6
  4.   242   Haapakangas Roope               Pyhäjärven Pohti                     8:31,1       +16,8
  5.   230   Lakanen Juho                    Perhon Kiri                          8:32,0       +17,7
  6.   232   Harjuntausta Arsi               Kangasalan Kisa                      8:39,7       +25,4
  7.   233   Huusko Antti                    Ristijärven Pyry                     8:44,1       +29,8
  8.   243   Korkalainen Antti               Rautavaaran Raiku                    8:46,2       +31,9
  9.   246   Mäkelä Joona                    Toholammin Urheilijat                8:50,5       +36,2
 10.   241   Varis Lauri                     Pielaveden Sampo                     8:55,5       +41,2
 11.   231   Erkkilä Aapo                    Saloisten Reipas                     8:58,4       +44,1
 12.   238   Uusimäki Leo                    Vantaan Hiihtoseura                  9:05,8       +51,5
 13.   245   Nurmi Juha                      Kuusamon Erä-Veikot                  9:10,2       +55,9
 14.   244   Kanniainen Tomi                 Puolangan Ryhti                      9:21,7     +1:07,4
 15.   235   Aronpää Waltteri                Harjavallan Jymy                    12:03,5     +3:49,2

M16 : 5,0V

  1.   257   Mäkiaho Arttu                   Kainuun Hiihtoseura                 12:13,2        +0,0
  2.   268   Sipilä Tomi                     Alavieskan Viri                     12:46,9       +33,7
  3.   256   Sievänen Verneri                Kuhmo-Ski                           13:00,5       +47,3
  4.   271   Määttä Kalle                    Oulunsalon Vasama                   13:03,3       +50,1
  5.   265   Lakanen Juho                    Perhon Kiri                         13:03,6       +50,4
  6.   259   Haapakangas Roope               Pyhäjärven Pohti                    13:12,3       +59,1
  6.   272   Markkila Valtteri               Vaasan Hiihtäjät                    13:12,3       +59,1
  8.   266   Piiparinen Aki-Petteri          Lieksan Hiihtoseura                 13:14,7     +1:01,5
  9.   264   Huusko Antti                    Ristijärven Pyry                    13:19,1     +1:05,9
 10.   261   Lindholm Remi                   Lovisa Tor-Loviisan Tor             13:19,4     +1:06,2
 11.   260   Korkalainen Antti               Rautavaaran Raiku                   13:23,5     +1:10,3
 12.   258   Erkkilä Aapo                    Saloisten Reipas                    13:45,4     +1:32,2
 13.   263   Harjuntausta Arsi               Kangasalan Kisa                     13:48,4     +1:35,2
 14.   262   Mäkelä Joona                    Toholammin Urheilijat               13:56,2     +1:43,0
 15.   270   Nurmi Juha                      Kuusamon Erä-Veikot                 13:56,7     +1:43,5
 16.   269   Varis Lauri                     Pielaveden Sampo                    13:59,3     +1:46,1
 17.   267   Kanniainen Tomi                 Puolangan Ryhti                     14:41,9     +2:28,7

 

XXIX Kansalliset Maunon Hiihdot 23.3.

 

Miehet 14 vuotta 3.5 km V

  1. Juuso Mattila            Himangan Urheilijat           9.40,0
  2. Eelis Valikainen         Kalajoen Junkkarit            9.54,5      0.14,5
  3. Jaakko Kotajärvi         Oulunsalon Vasama            10.08,0      0.28,0
  4. Miikka Huotari           Sotkamon Jymy                10.40,5      1.00,5
  5. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti              11.23,2      1.43,2
  6. Simo Kotajärvi           Oulunsalon Vasama            11.49,9      2.09,9

 

Exel-Hiihdot 9.3.13 Mäntyharju

 

MIEHET 14 V 5 KM P             
Sija Num Nimi Seura Lisenssi Tulos Ero  
1 48 Olli Ahonen          Imatran Urheilijat   40041 20:29,1    
2 54 Joonas Sinkkonen     Imatran Urheilijat   793289 21:08,7 0:39,6  
3 52 Markus Malmberg      Jämsänkosken Ilves   100248 21:59,8 1:30,7  
4 53 Pyry Mattila         Kouvolan HS          815031 22:03,3 1:34,2  
5 50 Valtteri Knaappila   Heinolan Isku        136588 22:20,8 1:51,7  
649Veeti Nissinen      Puolangan Ryhti     59390823:20,62:51,5  

 

Hopeasomman Loppukilpailu 2.3. Äänekoski

 

Tytöt 5km V

 

1.17632880298Vilma NissinenKAIPuolangan Ryhti14:23.8  
2. 183 40010737 Anni Alakoski KP Reisjärven Pilke 14:51.5   27.7
3. 160 31235307 Julia Haukilehto EP Järviseudun Hiihtoseura 14:59.6   35.8
4. 158 30047910 Sara Simonen LAP Ounasvaaran Hiihtoseura 15:05.4   41.6
5. 174 28996374 Sanni Alatalo HAME Ylöjärven Urheilijat 15:05.5   41.7
6. 184 31777357 Milla Rajala EP Järviseudun Hiihtoseura 15:11.5   47.7
7. 188 31776617 Elina Kukkonen PK Liperin Hiihtoseura 15:17.6   53.8
8. 136 29384587 Matilda Lammi LP Karihaaran Visa 15:18.0   54.2
9. 165 29416798 Fanny Storvall FSS IK Kronan 15:18.8   55.0
10. 159 30211746 Tytti Jaatinen PK Juuan Jänne 15:20.3   56.5
11. 115 32155570 Jenny Fellman FSS Lovisa Tor-Loviisan Tor 15:21.0   57.2
12. 162 28530387 Jutta Pulkkinen LP Karihaaran Visa 15:21.2   57.4
12. 179 29024999 Jatta Leskinen HKI Espoon Hiihtoseura 15:21.2   57.4
14. 182 32507652 Mari Järvi KYMI Kouvolan Hiihtoseura 15:22.4   58.6
15. 143 28636524 Kristiina Käkisalo KAI Paltamon Urheilijat 15:23.2   59.4
16. 173 31233082 Milla Kiminkinen KS Huhtasuon Hiihto 2000 15:25.6   1:01.8
17. 140 28980076 Sanna-Mari Purola EP Järviseudun Hiihtoseura 15:27.2   1:03.4
18. 177 29433580 Veera Valta PS Maaningan Mahti 15:30.4   1:06.6
19. 187 29989885 Jonna Niskanen LP Alatornion Pirkat 15:34.8   1:11.0
20. 147 27430381 Essi Heikka LP Aavasaksan Kisa 15:37.5   1:13.7
21. 152 31067083 Heidi Karjalainen PK Kiteen Urheilijat 15:37.8   1:14.0
22. 167 32903942 Pauliina Oikarinen KAI Paltamon Urheilijat 15:38.0   1:14.2
23. 157 30301546 Maria Hiivala PP Kuivasjärven Aura 15:40.1   1:16.3
24. 181 27475621 Inka Koljonen SATA Punkalaitumen Kunto 15:40.6   1:16.8
25. 145 28929817 Ronja Kainberg FSS SK Åsen 15:40.7   1:16.9
26. 190 32891902 Nelli Heikkinen LAH Joutsan Pommi 15:42.9   1:19.1
27. 161 29415692 Elina Nuuttila LAH Hollolan Urheilijat -46 15:46.7   1:22.9
28. 155 31013299 Oona Virkkunen PS Maaningan Mahti 15:51.9   1:28.1
29. 178 30985713 Alexandra Enlund FSS IF Femman 15:52.5   1:28.7
30. 168 30818107 Linda Siekkinen KS Huhtasuon Hiihto 2000 15:54.8   1:31.0
31. 122 29024588 Jasmin Koivunen HKI Espoon Hiihtoseura 16:02.2   1:38.4
32. 164 29436765 Milla Välkky KP Alavieskan Viri 16:04.8   1:41.0
33. 163 30297692 Sara Koppinen HKI Pakilan Veto 16:05.2   1:41.4
34. 117 29820740 Ilona Saastamoinen PK Liperin Hiihtoseura 16:07.9   1:44.1
35. 141 29957626 Roosa Hyvärinen LAH Nastolan Naseva 16:08.5   1:44.7
36. 139 32297593 Adalmiina Juuri-Oja KP Sievin Sisu 16:10.6   1:46.8
37. 146 31866310 Emmi Rajala HAME Tampereen Pyrintö 16:12.6   1:48.8
38. 185 28014939 Anni Ahonen EK Imatran Urheilijat 16:13.4   1:49.6
39. 113 29024821 Venla Haunia SATA Honkajoen Seudun Urheilijat 16:14.1   1:50.3
40. 125 29385764 Inka Remesaho KP Toholammin Urheilijat 16:14.7   1:50.9
41. 131 29033906 Taika Nummi HKI Espoon Hiihtoseura 16:15.5   1:51.7
42. 116 29065482 Rita Rajala SATA Noormarkun Nopsa 16:17.2   1:53.4
43. 166 32021882 Susanna Lintunen SS Sulkavan Tarmo 16:17.3   1:53.5
44. 153 31081661 Tiia Niemelä KS Keuruun Kisailijat 16:17.9   1:54.1
45. 170 30700189 Maiju Luokkala EK Lappeen Riento 16:19.2   1:55.4
46. 175 27549832 Erika Reijonen LAP Ounasvaaran Hiihtoseura 16:20.2   1:56.4
47. 144 29665196 Laura Setälä SATA Noormarkun Nopsa 16:22.5   1:58.7
48. 156 31331777 Emilia Riitaoja SATA Noormarkun Nopsa 16:22.6   1:58.8
49. 142 29437890 Emilia Välikangas LAP Kemijärven Urheilijat 16:30.7   2:06.9
50. 138 33662143 Marika Ikäläinen PS Siilinjärven Hiihtoseura 16:31.5   2:07.7
51. 110 30155187 Santra Säde PK Kontiolahden Urheilijat 16:33.2   2:09.4
52. 128 30368026 Milka Ahonen HAME Hämeenlinnan Hiihtoseura 16:33.8   2:10.0
53. 124 34479843 Riina Sorsa PK Enon Kisa-Pojat 16:34.4   2:10.6
54. 127 40009260 Catharina Höglund FSS IF Sibbo-Vargarna 16:36.3   2:12.5
55. 151 32165476 Krista Leskinen HKI Pakilan Veto 16:37.9   2:14.1
56. 169 40126150 Sonja Harjuntausta HAME Kangasalan Kisa 16:38.8   2:15.0
57. 132 30195655 Oona Eerola EP Järviseudun Hiihtoseura 16:38.9   2:15.1
58. 119 30578706 Sanni Lamberg HAME Kangasalan Kisa 16:40.2   2:16.4
59. 154 27592038 Jenna Vähähyyppä KP Kälviän Tarmo 16:41.1   2:17.3
60. 118 30983142 Niina Kauppinen KS Huhtasuon Hiihto 2000 16:45.6   2:21.8
61. 130 33632157 Taru Koski KAI Hyrynsalmen Isku 16:46.3   2:22.5
62. 180 29577695 Sanni Oksanen VS Perniön Urheilijat 16:52.0   2:28.2
63. 149 34239423 Piia Gärdström SS Mikkelin Hiihtäjät 16:57.0   2:33.2
64. 126 40132265 Roosa Väistö PS Leppävirran Viri 17:01.4   2:37.6
65. 135 30866298 Emilia Pulkkinen KP Haapajärven Kiilat 17:04.5   2:40.7
66. 111 31484284 Peppi Mälkiä LAH Hollolan Nasta 17:04.7   2:40.9
67. 129 40068697 Veera Torvinen PS Puijon Hiihtoseura 17:16.8   2:53.0
68. 121 29069242 Jonna Laitinen LAH Joutsan Pommi 17:22.4   2:58.6
69. 148 30157732 Vilma Ylilauri PP Limingan Niittomiehet 17:22.5   2:58.7
70. 112 29385913 Jenni Orjala KP Lohtajan Veikot 17:29.5   3:05.7
71. 114 29066915 Ella-Maria Himanka KP Kalajoen Junkkarit 17:29.6   3:05.8
72. 120 31087212 Essi Holkonen HAME Ruoveden Pirkat 17:43.4   3:19.6
73. 133 33833464 Riikka Kirjavainen PK Juuan Jänne 17:51.4   3:27.6
74. 171 27430844 Iina Husu KYMI Miehikkälän Vilkas 18:21.2   3:57.4
M14 Pojat 14 vuotta 5 km V
1. 494 28898223 Robin Sundsten FSS IF Femman 13:31.0  
2. 508 31013998 Eera-Matti Karppinen PP Kempeleen Kiri 13:38.3   7.3
3. 505 32962653 Leo Rantahalvari VS Karinaisten Kunto 13:45.2   14.2
4. 503 31826376 Tuure Pesola KP Reisjärven Pilke 13:49.8   18.8
5. 462 31215453 Kalle Parantainen HKI One Way Pro Team 13:52.4   21.4
6. 500 29619197 Joni Rauhansalo HAME Valkeakosken Haka 14:03.8   32.8
7. 481 32962624 Onni Rantahalvari VS Karinaisten Kunto 14:06.0   35.0
8. 463 30566132 Alex Svartsjö FSS IF Femman 14:10.0   39.0
9. 486 32716197 Kevin Lindholm FSS Lovisa Tor-Loviisan Tor 14:12.2   41.2
10. 464 31408024 Juuso Kuusinen HAME Tammelan Ryske 14:14.7   43.7
11. 411 28890098 Eetu Kurkikangas HAME Tammelan Ryske 14:21.4   50.4
12. 491 32058350 Matias Lepistö KYMI Kouvolan Hiihtoseura 14:22.8   51.8
13. 454 30399558 Visa Joenperä HAME Ylöjärven Ryhti 14:25.4   54.4
14. 448 31340454 Axel Aurén FSS SK Åsen 14:26.1   55.1
15. 485 33301970 Oskari Hökkä PP Yli-Iin Naseva 14:27.3   56.3
16. 489 32254374 Juha Meronen KS Jämsänkosken Ilves 14:28.1   57.1
17. 498 30848287 Mikke Turpeinen KAI Paltamon Urheilijat 14:31.9   1:00.9
18. 483 28465481 Niilo Ojanaho LAP Ounasvaaran Hiihtoseura 14:37.7   1:06.7
19. 475 33163600 Lari Laine HAME Kankaantaan Kisa 14:40.3   1:09.3
20. 496 34415674 Pyry Stevander EP Kuortaneen Kunto 14:41.9   1:10.9
21. 493 40004767 Topi Kuru EK Simpeleen Urheilijat 14:43.7   1:12.7
21. 495 31390747 Riku Ollikainen PS Maaningan Mahti 14:43.7   1:12.7
23. 490 33840693 Tomi Santasalo SATA Jämin Jänne 14:46.2   1:15.2
24. 408 33186852 Emil Talsi HKI One Way Pro Team 14:48.0   1:17.0
25. 476 32313406 Arsi Ruuskanen PS Siilinjärven Hiihtoseura 14:54.0   1:23.0
26. 506 30143953 Frans Lindvall SATA Noormarkun Nopsa 14:55.1   1:24.1
27. 488 33273202 Akseli Laatikainen EK Imatran Urheilijat 14:56.6   1:25.6
28. 440 31314147 Matias Vainio VS Raision Kuula 14:58.0   1:27.0
29. 467 32945201 Akseli Loikkanen PS Leppävirran Viri 14:59.1   1:28.1
30. 410 31087225 Jaakko Hyrkäs HAME Viialan Viri 14:59.5   1:28.5
31. 429 32564802 Aaro Aho HAME Valkeakosken Haka 14:59.7   1:28.7
32. 501 30158812 Joel Piispanen SS Mikkelin Hiihtäjät 15:01.8   1:30.8
33. 427 31977160 Ilari Hirviniemi HKI Pakilan Veto 15:02.3   1:31.3
34. 461 30127115 Tuomas Ranto PP Haapaveden Urheilijat 15:05.5   1:34.5
35. 497 27441150 Hannu Haapamäki LAP Kittilän Kotaveikot 15:07.2   1:36.2
36. 401 40009899 Emil Vuorio VS Raision Kuula 15:09.7   1:38.7
37. 502 31007700 Elias Kirjavainen KS Jyväskylän Hiihtoseura 15:12.0   1:41.0
38. 487 32998928 Onni Luostarinen PK Liperin Hiihtoseura 15:18.2   1:47.2
39. 439 30127416 Roni Lukkarinen EK Lappeen Riento 15:19.5   1:48.5
40. 468 31034948 Juho Mattila VS Kosken Kaiku 15:21.7   1:50.7
41. 428 30137778 Miska Marjamäki SATA Jämin Jänne 15:21.8   1:50.8
42. 477 29693074 Esa-Pekka Mustola KP Ylivieskan Kuula 15:22.5   1:51.5
43. 445 31330189 Elias Berglund FSS Vörå IF 15:22.7   1:51.7
44. 446 33018522 Jere Helminen VS Raision Kuula 15:25.5   1:54.5
45. 466 33367024 Matias Mehtonen EP Ähtärin Urheilijat 15:29.8   1:58.8
46. 421 30002081 Eppu Honkanen PK Lieksan Hiihtoseura 15:30.0   1:59.0
47. 471 32934076 Ilmari Kansanaho SATA Vammalan Seudun Voima 15:30.5   1:59.5
48. 449 30475362 Jere Hara HAME Valkeakosken Haka 15:31.1   2:00.1
49. 406 30433427 Aapo Viippola PP Oulun Hiihtoseura 15:32.8   2:01.8
50. 453 30638882 Konsta Juntto EK Lappeen Riento 15:33.2   2:02.2
51. 443 30052141 Riku Ikonen PK Kiteen Urheilijat 15:33.3   2:02.3
52. 478 32020977 Miro Minkkinen KAI Suomussalmen Rasti 15:37.2   2:06.2
53. 442 40212629 Tuomas Seppälä VS Pöytyän Urheilijat 15:38.9   2:07.9
54. 416 29548970 Anton Damlin FSS Vörå IF 15:42.0   2:11.0
55. 407 30929643 Juho Mäki VS Karinaisten Kunto 15:43.0   2:12.0
56. 480 30357930 Santeri Yli-Karjanmaa EP Ilmajoen Kisailijat 15:43.5   2:12.5
57. 417 30571075 Eero Joukas VS Pöytyän Urheilijat 15:46.2   2:15.2
58. 499 31456953 Elmeri Uusitalo UU Rajamäen Kehitys 15:50.3   2:19.3
59. 504 32912784 Sami Nuuttila LAH Hollolan Urheilijat -46 15:53.8   2:22.8
60. 479 30011027 Rasmus Tallberg HKI Espoon Hiihtoseura 15:55.2   2:24.2
61. 484 28955315 Jesse Pulkkinen SS Rantasalmen Urheilijat 15:57.9   2:26.9
62. 472 34324532 Tuomas Tuikka KS Viitasaaren Viesti 15:58.2   2:27.2
63. 452 31028844 Tuomas Uusitalo HKI Vantaan Hiihtoseura 15:58.3   2:27.3
64. 425 40077053 Eetu Suvinen HAME Pirkkalan Hiihtäjät 16:01.1   2:30.1
65. 412 40148017 Riku Koirikivi PS Kiuruveden Urheilijat 16:01.2   2:30.2
66. 422 31359089 Emil Pajala FSS SK Åsen 16:03.8   2:32.8
67. 460 33910536 Antton Koivisto UU Keravan Urheilijat 16:04.3   2:33.3
68. 455 30360011 Erik Ingman FSS Österby Sportklubb 16:07.3   2:36.3
69. 414 32731907 Aleksi Hellman VS Liedon Luja 16:08.0   2:37.0
70. 402 30031531 Juho Hökkä PP Yli-Iin Naseva 16:12.9   2:41.9
71. 419 34100248 Markus Malmberg KS Jämsänkosken Ilves 16:14.3   2:43.3
72. 409 32693294 Emil Nyby FSS Malax IF 16:15.7   2:44.7
73. 474 29851191 Iisakki Ponnikas UU Mäntsälän Urheilijat 16:18.6   2:47.6
74. 436 34547678 Atte Ahlstedt HAME Pirkkalan Hiihtäjät 16:19.4   2:48.4
75. 459 30507010 Iikka Kuokka KYMI Anjalan Liitto 16:28.0   2:57.0
76. 473 30622209 Aleksi Lehtinen LAH Hollolan Urheilijat -46 16:32.5   3:01.5
77. 424 29550599 Timo Ryynänen PK Lieksan Hiihtoseura 16:33.5   3:02.5
78. 420 32824403 Eetu Rasi KS Pihtiputaan Tuisku 16:35.6   3:04.6
79. 433 30915547 Alexander Ahtola FSS IK Trissan 16:36.2   3:05.2
80. 430 33361703 Jone Myyryläinen KS Viitasaaren Viesti 16:43.8   3:12.8
81.46933593908Veeti NissinenKAIPuolangan Ryhti16:44.2  3:13.2
82. 438 32746808 Artturi Punta VS Paimion Urheilijat 16:44.9   3:13.9
83. 465 32269288 Olli Kosonen PK Tohmajärven Urheilijat 16:48.1   3:17.1
84. 482 34485837 Antti Ahtiainen KYMI Vehkalahden Veikot 16:53.3   3:22.3
85. 458 30158977 Aleksi Lehtola LAP Kemijärven Urheilijat 16:58.9   3:27.9
86. 415 40084518 Väinö Savolainen UU Rajamäen Kehitys 16:59.7   3:28.7
87. 403 34425389 Eemeli Karppi VS Vehmaan Kiisto 17:01.0   3:30.0
88. 413 40144994 Aapo Tauru HAME Kangasalan Kisa 17:01.2   3:30.2
89. 423 40063502 Topi Koski LAP Lapin Veikot 17:02.3   3:31.3
90. 437 34442016 Aleksi Pennanen PS Leppävirran Viri 17:12.1   3:41.1
91. 404 29517189 Pekka Soukko HAME Viljakkalan Urheilijat -45 17:13.2   3:42.2
92. 435 32693508 Joni Vähä PP Haukiputaan Veikot 17:32.3   4:01.3
93. 405 31982045 Tuukka Kallioniemi KS Äänekosken Huima 17:44.8   4:13.8
94. 447 40045335 Konsta Piironen VS Liedon Luja 18:33.6   5:02.6
95. 441 30442434 Jaakko Määttänen UU Keravan Urheilijat 18:47.6   5:16.6
96. 450 33748313 Mikko Rautio PP Haukiputaan Veikot 18:53.6   5:22.6
97. 426 32125364 Ding Zhong KS Jyväskylän Hiihtoseura 19:17.2   5:46.2

 

 

N16 3 km Hampaankolo : 3,0P

 
  1.   502   Vilma Nissinen                  Puolankajärven koulu                 9:16,6        +0,0
  2.   464   Julia Haukilehto                Soinin yhtenäiskoulu                 9:29,2       +12,6
  3.   474   Anni Alakoski                   Kisatien koulu                       9:50,5       +33,9
  4.   494   Jatta Leskinen                  Olarin koulu                         9:51,8       +35,2
  5.   505   Elina Kukkonen                  Lyseon peruskoulu                    9:57,8       +41,2
  6.   459   Veera Valta                     Maaninkajärven koulu                10:00,1       +43,5
  7.   489   Sanni Alatalo                   Moision koulu                       10:01,4       +44,8
  8.   513   Nelli Heikkinen                 Joutsan yhtenäiskoulu               10:01,9       +45,3
  9.   492   Inka Koljonen                   Punkalaitumen Yhteiskoulu           10:05,1       +48,5
 10.   487   Emilia Riitaoja                 Lavian Yläaste                      10:08,1       +51,5
 11.   488   Jasmin Koivunen                 Leppävaaran koulu                   10:11,2       +54,6
 12.   525   Matilda Lammi                   Karihaaran koulu                    10:12,4       +55,8
 13.   493   Tytti Jaatinen                  Poikolan koulu                      10:15,6       +59,0
 14.   522   Jutta Pulkkinen                 Karihaaran koulu                    10:16,4       +59,8
 15.   498   Jonna Niskanen                  Putaan koulu                        10:16,5       +59,9
 16.   500   Linda Siekkinen                 Nisulanmäen koulu                   10:19,0     +1:02,4
 17.   475   Anni Ahonen                     Mansikkalan koulu                   10:19,3     +1:02,7
 18.   516   Essi Heikka                     Ainiovaaran koulu                   10:20,1     +1:03,5
 19.   461   Fanny Storvall                  Ådalens Skola                       10:21,8     +1:05,2
 20.   485   Erika Reijonen                  Ounasvaaran yläaste                 10:22,8     +1:06,2
 21.   471   Milla Rajala                    Lapuan yläkoulu                     10:23,4     +1:06,8
 22.   470   Susanna Lintunen                Sulkavan yhtenäiskoulu              10:24,7     +1:08,1
 23.   499   Oona Virkkunen                  Maaninkajärven koulu                10:25,2     +1:08,6
 24.   473   Ilona Saastamoinen              Liperin koulu                       10:25,4     +1:08,8
 25.   503   Vera Taivassalo                 Mäkelänrinteen Lukio                10:25,9     +1:09,3
 26.   490   Henna Uusitalo                  Kruununhaan Yläaste                 10:26,1     +1:09,5
 27.   483   Milla Kiminkinen                Sydän-Laukaan koulu                 10:26,7     +1:10,1
 28.   509   Ronja Kainberg                  Ådalens Skola                       10:27,9     +1:11,3
 29.   467   Milla Välkky                    Alavieska                           10:28,7     +1:12,1
 30.   482   Venla Haunia                    Honkajoen Yhteiskoulu               10:32,3     +1:15,7
 31.   468   Laura Setälä                    Noormarkun Yhtenäiskoulu            10:32,6     +1:16,0
 32.   518   Maria Hiivala                   Haukiputaan yläkoulu                10:33,1     +1:16,5
 33.   514   Kristiina Käkisalo              Korpitien koulu                     10:33,7     +1:17,1
 34.   524   Sara Simonen                    Ounasvaaran yläaste                 10:34,1     +1:17,5
 35.   510   Emmi Rajala                     Takahuhdin Koulu                    10:34,8     +1:18,2
 36.   506   Salla Loukusa                   Pöllönkankaan koulu                 10:40,9     +1:24,3
 37.   466   Alisa Laitinen                  Kalevankankaan Koulu                10:43,6     +1:27,0
 38.   478   Juulia Laakkonen                Hatsalan Klassillinen koulu         10:44,3     +1:27,7
 39.   511   Heidi Karjalainen               Arppen koulu                        10:45,3     +1:28,7
 39.   521   Sanna-Mari Purola               Alajärven yläkoulu                  10:45,3     +1:28,7
 41.   472   Roosa Hyvärinen                 Orimattilan Yhteiskoulu             10:50,4     +1:33,8
 41.   495   Inka Remesaho                   Kuusiston koulu                     10:50,4     +1:33,8
 43.   469   Pauliina Oikarinen              Ristijärven keskuskoulu             10:50,8     +1:34,2
 44.   512   Tiia Niemelä                    Keuruun Yhteiskoulu                 10:51,1     +1:34,5
 45.   504   Essi Holkonen                   Ruoveden Yhteiskoulu                10:51,4     +1:34,8
 46.   460   Niina Kauppinen                 Keuruun yläaste                     10:51,6     +1:35,0
 47.   501   Taika Nummi                     Espoo International School          10:53,6     +1:37,0
 48.   476   Maiju Luokkala                  Kimpisen koulu                      10:57,3     +1:40,7
 49.   523   Adalmiina Juuri-Oja             Jussinpekan koulu                   10:58,7     +1:42,1
 50.   496   Elina Nuuttila                  Hollolan yläaste                    11:03,0     +1:46,4
 51.   463   Rita Rajala                     Noormarkun Yhtenäiskoulu            11:03,1     +1:46,5
 52.   508   Oona Eerola                     töysän yläkoulu                     11:06,4     +1:49,8
 53.   526   Marika Ikäläinen                Suininlahden koulu                  11:08,6     +1:52,0
 54.   479   Emilia Välikangas               Isokylän koulu                      11:12,1     +1:55,5
 55.   462   Riina Kotilainen                Pielaveden yhtenäiskoulu            11:15,5     +1:58,9
 56.   491   Emilia Pulkkinen                Haapajärven yläaste                 11:20,0     +2:03,4
 57.   484   Veera Torvinen                  Minna Canthin koulu                 11:23,1     +2:06,5
 58.   497   Peppi Mälkiä                    Hollolan yläaste                    11:28,2     +2:11,6
 59.   520   Minttu Ojala                    Kemijärven Hillatien koulu          11:28,8     +2:12,2
 60.   480   Jenna Vähähyyppä                Lucina Hagmanin koulu               11:33,0     +2:16,4
 61.   465   Sanni Oksanen                   Hermannin koulu                     11:35,9     +2:19,3
 62.   515   Ella-Maria Himanka              Merenojan koulu                     11:52,0     +2:35,4
 63.   486   Iina Husu                       Miehikkälän koulu                   12:10,3     +2:53,7
 64.   481   Krista Leskinen                 Pohjois-Haagan yhteiskoulu          12:31,5     +3:14,9
 65.   477   Eerika Mutka                    Juhani Vuorisen koulu               12:41,5     +3:24,9
 66.   519   Pinja Varis                     Salmen koulu                        12:43,0     +3:26,4

 

M14 3 km Vaakaporauspalv. VPP : 3,0P

  1.   626   Joni Rauhansalo                 Forssan Keskuskoulu                  9:00,1        +0,0
  2.   593   Olli Ahonen                     Mansikkalan koulu                    9:08,5        +8,4
  3.   590   Robin Sundsten                  Korsholms högstadium                 9:08,8        +8,7
  4.   617   Kalle Parantainen               Laajasalon peruskoulu                9:09,7        +9,6
  5.   622   Leo Rantahalvari                Säkylän yläkoulu                     9:12,9       +12,8
  6.   589   Alex Svartsjö                   Korsholms högstadium                 9:21,4       +21,3
  7.   591   Mikke Turpeinen                 Korpitien koulu                      9:24,4       +24,3
  8.   594   Tuure Pesola                    Kisatien koulu                       9:25,2       +25,1
  9.   631   Ville Vakkila                   Vartiokylän Yläaste                  9:26,6       +26,5
 10.   595   Onni Rantahalvari               Säkylän yläkoulu                     9:29,7       +29,6
 11.   629   Juuso Kuusinen                  Tammelan Koulukeskus                 9:32,6       +32,5
 12.   615   Eetu Kurkikangas                Tammelan Koulukeskus                 9:32,9       +32,8
 13.   611   Matias Lepistö                  Valkealan yläkoulu                   9:36,2       +36,1
 14.   605   Lari Laine                      Nokianvirran koulu                   9:38,4       +38,3
 15.   606   Oskari Hökkä                    Yli-Iin koulu                        9:38,7       +38,6
 16.   634   Eera-Matti Karppinen            Kirkonkylän koulu                    9:46,6       +46,5
 17.   638   Topi Kuru                       Simpeleen Yhteiskoulu                9:47,6       +47,5
 18.   608   Elias Berglund                  Tegengrenskolan                      9:50,8       +50,7
 19.   614   Riku Ollikainen                 Maaninkajärven koulu                 9:54,1       +54,0
 20.   621   Joel Piispanen                  Kalevankankaan koulu                 9:57,4       +57,3
 21.   596   Tomi Santasalo                  Pohjanlinnan koulu                  10:00,8     +1:00,7
 22.   636   Arsi Ruuskanen                  Ahmon koulu                         10:04,4     +1:04,3
 23.   619   Esa-Pekka Mustola               Jokirannan koulu                    10:06,1     +1:06,0
 24.   630   Jere Hara                       Tyryn yläaste                       10:08,1     +1:08,0
 25.   610   Santeri Yli-Karjanmaa           Jaakko Ilkan koulu                  10:08,6     +1:08,5
 26.   632   Frans Lindvall                  Noormarkun Yhtenäiskoulu            10:09,6     +1:09,5
 27.   623   Sami Nuuttila                   Hollolan yläaste                    10:10,0     +1:09,9
 28.   635   Arttu Lukkari                   Tenetin koulu                       10:18,6     +1:18,5
 29.   600   Miro Minkkinen                  Ruukinkankaan koulu                 10:18,8     +1:18,7
 30.   597   Ranto Tuomas                    Haapaveden Yläaste                  10:21,7     +1:21,6
 31.   620   Anton Damlin                    Tegengrenskolan                     10:23,7     +1:23,6
 32.   624   Elmeri Uusitalo                 Nurmijärven yhteiskoulu             10:23,8     +1:23,7
 33.   592   Markus Malmberg                 Kankarisveden koulu                 10:26,8     +1:26,7
 34.   628   Juho Mäki                       Elisenvaaran koulu                  10:31,6     +1:31,5
 35.   627   Miska Marjamäki                 Jämijärven Keskuskoulu              10:38,8     +1:38,7
 36.   633   Matias Mehtonen                 Ähtärin Yhteiskoulu                 10:39,2     +1:39,1
 37.   637   Onni Luostarinen                Viinijärven koulu                   10:41,3     +1:41,2
 38.   616   Elias Kirjavainen               Palokan koulu                       10:41,6     +1:41,5
 39.   609   Riku Koirikivi                  Kiuruveden yläkoulu                 10:55,1     +1:55,0
 40.   602   Eetu Rasi                       Tahkonpolun koulu                   11:10,5     +2:10,4
 41.   613   Aleksi Lehtola                  Isokylä                             11:15,0     +2:14,9
 42.   604   Veeti Nissinen                  Puolankajärven koulu                11:19,9     +2:19,8
 43.   601   Juhani Olli                     Napapiirin yläaste                  11:29,7     +2:29,6
 44.   603   Aapo Tauru                      Pitkäjärven yläkoulu                11:30,5     +2:30,4
 45.   599   Ville Tuura                     Haapajärven yläaste                 11:31,2     +2:31,1
 46.   612   Timo Ryynänen                   Keskuskoulu                         11:37,3     +2:37,2
 47.   618   Akseli Loikkanen                Hatsalan koulu                      11:43,0     +2:42,9
       625   Visa Joenperä                   Tammerkoski-Klassillinen ko           Kesk.

 

SM-sprintti N16 lopputulokset Pyhäjärvi 23.2.2013

 

1 Pihl Sanni 29633089 Vehkalahden Veikot A-finaali

2 Nissinen Vilma 32880298 Puolangan Ryhti A-finaali

3 Svenlin Emelie 31333623 IK Kronan A-finaali

4 Haukilehto Julia 31235307 Järviseudun Hiihtoseura A-finaali

5 Valta Veera 29433580 Maaningan Mahti A-finaali

6 Leponiemi Klaara 30975189 Viialan Viri A-finaali

7 Saastamoinen Ilona 29820740 Liperin Hiihtoseura B-finaali

8 Storvall Fanny 29416798 IK Kronan B-finaali

9 Alakoski Anni 40010737 Reisjärven Pilke B-finaali

10 Holappa Elli 32040423 Nastolan Naseva B-finaali

11 Käkisalo Kristiina 28636524 Paltamon Urheilijat B-finaali

12 Koivunen Jasmin 29024588 Espoon Hiihtoseura B-finaali

13 Forsgård Elin 30563177 IF Minken C-finaali

14 Nousiainen Maria 30179684 Leppävirran Viri C-finaali

15 Lämsä Emmi 32159592 Alatornion Pirkat C-finaali

16 Heikka Essi 27430381 Aavasaksan Kisa C-finaali

17 Taivassalo Vera 28902960 Hyvinkään Hiihtäjät C-finaali

18 Koljonen Inka 27475621 Punkalaitumen Kunto C-finaali

19 Riitaoja Emilia 31331777 Noormarkun Nopsa D-finaali

20 Kukkonen Elina 31776617 Liperin Hiihtoseura D-finaali

 

Limingan hiihdot 9.2. V

P14 Pojat 14 vuotta 5 km V

  1. Jaakko Kotajärvi         Oulunsalon Vasama           14.32,73
  2. Viljami Vuorre           Oulun Hiihtoseura           14.42,54      0.09,81
  3. Roope Jokela             Oulun Hiihtoseura           15.04,87      0.32,14
  4. Aapo Viippola            Oulun Hiihtoseura           15.15,43      0.42,70
  5. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti             15.36,07      1.03,34
  6. Sakarii Marjala          Kuivasjärven Aura           16.17,29      1.44,56
  7. Pyry Sirviö              Kuivasjärven Aura           16.24,75      1.52,02
  8. Petteri Parkkila         Limingan Niittomiehet       16.30,89      1.58,16
  9. Aapeli Huttunen          Oulun Hiihtoseura           17.16,26      2.43,53
10. Simo Kotajärvi           Oulunsalon Vasama           18.16,81      3.44,08

 

T16 Tytöt 16 vuotta 5 km V

  1. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti             13.30,39
  2. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat           14.15,96      0.45,57
  3. Tytti Jaatinen           Juuan Jänne                 14.17,26      0.46,87
  4. Ella-Sofia Metsävainio   Oulun Hiihtoseura           14.23,70      0.53,31
  5. Janika Niskanen          Alatornion Pirkat           14.33,03      1.02,64
  6. Sara Niva                Laitasaaren Veto            15.15,51      1.45,12
  7. Veera Soini              Oulun Hiihtoseura           17.00,71      3.30,32

Kansalliset Laitasaari Hiihdot 3.2.2013

Sprintti, P Muhos

Finaalit

M16, 1,0 km:  1) Tomi Kanniainen, PuRy, 3.06,4, 2) Petteri Laurén, Os-Va, +13,5, 3) Antti Parkkila, OHS, +14,0.

Aika-ajot

M16, 1,0 km: 1) Tomi Kanniainen, PuRy, 3.04,9, 2) Antti Parkkila, OHS, +28,0, 3) Petteri Laurén, Os-Va, +36,6.

 

 

Imatran kylpylähiihdot 3.2.

Naiset 16 vuotta 5 km P
   
  1. Vilma Nissinen           Puolangan Ryhti             17.25,55
  2. Milla Kiminkinen         Huhtasuon Hiihto 2000       18.02,50      0.36,95
  3. Nelli Heikkinen          Joutsan Pommi               18.12,39      0.46,84
  4. Jutta Pulkkinen          Karihaaran Visa             18.25,60      1.00,05
  5. Jatta Leskinen           Espoon Hiihtoseura          18.26,38      1.00,83
  6. Jasmin Koivunen          Espoon Hiihtoseura          18.44,26      1.18,71
  7. Linda Siekkinen          Huhtasuon Hiihto 2000       18.45,21      1.19,66
  8. Alisa Laitinen           Mikkelin Hiihtäjät          18.47,70      1.22,15
  9. Sara Koppinen            Pakilan Veto                18.48,47      1.22,92
10. Maiju Luokkala           Lappeen Riento              19.29,41      2.03,86
11. Susanna Lintunen         Sulkavan Tarmo              20.02,60      2.37,05
12. Taika Nummi              Espoon Hiihtoseura          20.15,48      2.49,93
13. Elizaveta Emelyanenko    Kiteen Urheilijat           24.32,67      7.07,12

Keskeyttäneet   1
  - 140.  28014939  Anni Ahonen              Imatran Urheilijat
Poisjääneet   1
  - 139.  27430844  Iina Husu                Miehikkälän Vilkas
 

Miehet 14 vuotta 5 km P
   1. Tuure Pesola             Reisjärven Pilke            16.28,68
  2. Leo Rantahalvari         Karinaisten Kunto           16.42,57      0.13,89
  3. Kalle Parantainen        One Way Pro Team            16.43,47      0.14,79
  4. Joni Rauhansalo          Valkeakosken Haka           16.46,86      0.18,18
  5. Juuso Kuusinen           Tammelan Ryske              16.49,10      0.20,42
  6. Ville Vakkila            One Way Pro Team            16.52,64      0.23,96
  7. Mikke Turpeinen          Paltamon Urheilijat         17.05,83      0.37,15
  8. Rasmus Tallberg          Espoon hiihtoseura          17.06,50      0.37,82
  9. Lari Laine               Kankaantaan Kisa            17.19,87      0.51,19
10. Matias Lepistö           Kouvolan Hiihtoseura        17.26,96      0.58,28
11. Onni Rantahalvari        Karinaisten Kunto           17.33,20      1.04,52
12. Olli Ahonen              Imatran Urheilijat          17.33,86      1.05,18
13. Kevin Lindholm           Lovisa Tor-Loviisan Tor     17.37,00      1.08,32
14. Eetu Kurkikangas         Tammelan Ryske              17.39,12      1.10,44
15. Akseli Loikkanen         Leppävirran Viri            18.06,43      1.37,75
16. Joel Piispanen           Mikkelin Hiihtäjät          18.13,22      1.44,54
17. Emil Talsi               One Way Pro Team            18.14,42      1.45,74
18. Konsta Juntto            Lappeen Riento              18.30,10      2.01,42
19. Jere Helminen            Raision Kuula               18.52,86      2.24,18
20. Roni Lukkarinen          Lappeen Riento              18.55,64      2.26,96
21. Akseli Laatikainen       Imatran Urheilijat          19.05,29      2.36,61
22. Valtteri Liikkanen       Lappeen Riento              19.08,18      2.39,50
23. Emil Vuorio              Raision Kuula               19.28,61      2.59,93
24. Veeti Nissinen           Puolangan Ryhti             20.48,03      4.19,35



 

XXXIII Huhmar-Hiihdot ( V ) 26.1.2013

N16 : 5,0V

  1.    77   Alakoski Anni                   Reisjärven Pilke                    15:18,1        +0,0
  2.    71   Nissinen Vilma                  Puolangan Ryhti                     15:30,9       +12,8
  3.    72   Läspä Elina                     Nivalan Urheilijat                  16:22,1     +1:04,0
  4.    68   Välikangas Liisa                Reisjärven Pilke                    17:00,7     +1:42,6
  5.    78   Välkky Milla                    Alavieskan Viri                     17:08,0     +1:49,9
  6.    66   Kovalainen Iina                 Kalajoen Junkkarit                  17:39,7     +2:21,6
  7.    67   Männistö Laura                  Oulaisten Huima                     17:44,4     +2:26,3
  8.    74   Halla-Aho Emma                  Himangan Urheilijat                 18:08,9     +2:50,8
  9.    69   Pihlajamaa Susanna              Ylivieskan Kuula                    18:10,1     +2:52,0
 10.    75   Poikkimäki Venla                Sievin Sisu                         18:23,5     +3:05,4
 11.    76   Pulkkinen Emilia                Haapajärven Kiilat                  18:30,8     +3:12,7
 12.    70   Orjala Jenni                    Lohtajan Veikot                     18:34,1     +3:16

 

M14 : 5,0V

  1.   146   Poikkimäki Miska                Sievin Sisu                         15:03,0        +0,0
  2.   137   Kohtaniemi Ravinder             Ykspihlajan Reima                   15:30,8       +27,8
  3.   142   Turpeinen Mikke                 Paltamon Urheilijat                 15:33,2       +30,2
  4.   145   Mustola Esa-Pekka               Ylivieskan Kuula                    15:35,9       +32,9
  5.   138   Ranto Tuomas                    Haapaveden Urheilijat               16:18,4     +1:15,4
  6.   136   Pudas Werneri                   Alavieskan Viri                     16:58,6     +1:55,6
  7.   143   Hautalahti Saku                 Nivalan Urheilijat                  17:18,2     +2:15,2
  8.   139   Venetjoki Väinö                 Himangan Urheilijat                 18:20,2     +3:17,2
  9.   141   Nissinen Veeti                  Puolangan Ryhti                     18:51,4     +3:48,4
 10.   135   Varis Aapo                      Pihtiputaan Tuisku                  18:58,1     +3:55,1
 11.   144   Huhtakangas Aleksi              Alavieskan Viri                     19:28,3

 

M50 : 10,0V

  1.   175   Nikula Risto                    Ylivieskan Kuula                    29:58,9        +0,0
  2.   172   Rönkkö Ilpo                     Mäntylahden Veto                    31:16,5     +1:17,6
  3.   174   Härkönen Ahti                   Puolangan Ryhti                     31:30,6     +1:31,7
  4.   173   Svanberg Jari                   Lapinlahden Veto                    32:35,0     +2:36,1

Sammontaonta hiihdot Kuhmo 19.1.2013


  M14 5 km p    

1) (22) Miro Minkkinen Suomussalmen Rasti 16:33,6 +0.00,0 2) (24) Petteri Koivisto Kuhmo-Ski 17:30,7 +0.57,1 3) (23) Arttu Lukkari Sotkamon Jymy 17:34,1 +1.00,5 4) (26) Veeti Nissinen Puolangan Ryhti 19:34,7 +3.01,1 (25) Oskari Juutinen Paltamon Urheilijat DNS

 M16 5 km p    

1) (34) Verneri Sievänen Kuhmo-Ski 14:41,6 +0.00,0 2) (33) Tomi Kanniainen Puolangan Ryhti 15:38,6 +0.57,0 3) (32) Mikko Haverinen Kuhmo-Ski 16:01,8 +1.20,2

 

Kans. Haapaveden Urheilijoiden Hiihdot 05.01.2013 ( V ) Ranking

N16 5,0 km

  1.   Vilma Nissinen          Puolangan Ryhti                   14.11,7             
  2.   Kristiina Käkisalo      Paltamon Urheilijat               14.43,3      +31,6  
  3.   Ronja Kainberg          SK Åsen                           15.19,8    +1.08,1  
  4.   Liisa Välikangas        Reisjärven Pilke                  15.51,4    +1.39,7  
  5.   Laura Männistö          Oulaisten Huima                   16.32,2    +2.20,5  
  6.   Venla Poikkimäki        Sievin Sisu                       17.00,8    +2.49,1  

 

M14  5,0 km

  1.   Miska Poikkimäki        Sievin Sisu                       14.10,9             
  2.   Mikke Turpeinen         Paltamon Urheilijat               14.13,9       +3,0  
  3.   Ravinder Kohtaniemi     Ykspihlajan Reima                 14.17,0       +6,1  
  4.   Tuomas Ranto            Haapaveden Urheilijat             15.08,6      +57,7  
  5.   Eelis Valikainen        Kalajoen Junkkarit                15.12,2    +1.01,3  
  6.   Riku Koirikivi          Kiuruveden Urheilijat             15.23,4    +1.12,5  
  7.   Werneri Pudas           Alavieskan Viri                   16.03,3    +1.52,4  
  8.   Veeti Nissinen          Puolangan Ryhti                   16.12,2    +2.01,3  
  9.   Pyry Sirviö             Kuivasjärven Aura                 16.13,3    +2.02,4  
 10.   Arttu Lukkari           Sotkamon Jymy                     16.21,6    +2.10,7  
 11.   Elias Erkkilä           Saloisten Reipas                  16.36,4    +2.25,5  
 12.   Kristian Hakala         Himangan Urheilijat               17.53,1    +3.42,2  

 

Äänekosken Huiman hiihdot 29.12.2012  Vapaa

 

Suosikit pitivät hyvin pintansa Hopeasomman esikisoissa lauantaina Äänekoskella. Huiman kansallisten yhteydessä käydyissä esikisoissa hallitsevista Hopeasompa-mestareista sarjavoittoihin lykkivät Puolangan Ryhdin Vilma Nissinen (N16), Lappeen Riennon Laura Tukia (N14) ja Keravan Urheilijoiden Turo Sipilä (M16).

Vilma Nissisellä on HS-finaaleista viime vuoden mestaruuden lisäksi edellisvuoden pronssi. 

– Yritetään jatkaa mitaliputkea, vaikka muutkin tytöt tulee kovaa. Aina lähden voittoa hakemaan, mutta en ole pettynyt, jos olen viiden parhaan joukossa. Vilma hiihti Äänekosken kansallisissa kolme vuotta sitten kolmosen, joka on hänen mukaansa selvästi nyt lykittyä vitosta helpompi. 

– Vaativa ja raskas maasto. Etenkin se yksi nousu on tosi rankka, mutta uskon silti, että HS-finaalissa kärjessä on tiukkaa, lauantaina Reisjärven Anni Alakosken kahdeksalla sekunnilla kukistanut Vilma veikkasi.

 

N16 : 5.0 km

  1.   Vilma Nissinen              Puolangan Ryhti                   16.48,9             
  2.   Anni Alakoski               Reisjärven Pilke                  16.57,5       +8,6  
  3.   Milla Kiminkinen            Huhtasuon Hiihto 2000             17.19,4      +30,5  
  4.   Nelli Heikkinen             Joutsan Pommi                     17.27,9      +39,0  
  5.   Julia Haukilehto            Järviseudun Hiihtoseura           17.39,0      +50,1  
  6.   Linda Siekkinen             Huhtasuon Hiihto 2000             17.57,7    +1.08,8  
  7.   Milla Rajala                Järviseudun Hiihtoseura           18.15,1    +1.26,2  
  8.   Oona Virkkunen              Maaningan Mahti                   18.32,4    +1.43,5  
  9.   Inka Koljonen               Punkalaitumen Kunto               18.35,5    +1.46,6  
 10.   Laura Setälä                Noormarkun Nopsa                  18.55,7    +2.06,8  
 11.   Tiia Niemelä                Keuruun Kisailijat                18.57,3    +2.08,4  
 12.   Henna Uusitalo              Hyvinkään Hiihtäjät               19.03,0    +2.14,1  
 13.   Krista Leskinen             Pakilan Veto                      19.51,5    +3.02,6  
 14.   Niina Kauppinen             Huhtasuon Hiihto 2000             20.02,8    +3.13,9  
 15.   Piia Gärdström              Mikkelin Hiihtäjät                21.00,3    +4.11,4  
 16.   Venla Aalto                 Jyväskylän Hiihtoseura            22.22,8    +5.33,9  

 

M14 : 5.0 km

  1.   Kalle Parantainen           One Way Pro Team                  15.43,0             
  2.   Juuso Kuusinen              Tammelan Ryske                    16.20,1      +37,1  
  3.   Leo Rantahalvari            Karinaisten Kunto                 16.30,3      +47,3  
  4.   Kevin Lindholm              Lovisa Tor-Loviisan Tor           16.38,5      +55,5  
  5.   Eetu Kurkikangas            Tammelan Ryske                    16.58,6    +1.15,6  
  6.   Onni Rantahalvari           Karinaisten Kunto                 17.03,0    +1.20,0  
  7.   Arsi Ruuskanen              Siilinjärven Hiihtoseura          17.03,9    +1.20,9  
  8.   Mikke Turpeinen             Paltamon Urheilijat               17.08,2    +1.25,2  
  9.   Joel Piispanen              Mikkelin Hiihtäjät                17.21,5    +1.38,5  
 10.   Elias Kirjavainen           Jyväskylän Hiihtoseura            17.29,1    +1.46,1  
 11.   Tomi Santasalo              Jämin Jänne                       17.47,2    +2.04,2  
 12.   Pyry Stevander              Kuortaneen Kunto                  17.52,5    +2.09,5  
 13.   Matias Mehtonen             Ähtärin Urheilijat                17.57,2    +2.14,2  
 14.   Aleksi Hellman              Liedon Luja                       17.57,6    +2.14,6  
 14.   Frans Lindvall              Noormarkun Nopsa                  17.57,6    +2.14,6  
 16.   Juho Mattila                Kosken Kaiku                      18.11,0    +2.28,0  
 17.   Onni Luostarinen            Liperin Hiihtoseura               18.16,4    +2.33,4  
 18.   Juho Meronen                Jämsänkosken Ilves                18.23,6    +2.40,6  
 19.   Miska Marjamäki             Jämin Jänne                       18.43,6    +3.00,6  
 20.   Kari Lehtinen               Jämsänkosken Ilves                18.43,8    +3.00,8  
 21.   Juho Mäki                   Karinaisten Kunto                 19.06,6    +3.23,6  
 22.   Tuomas Tuikka               Viitasaaren Viesti                19.07,8    +3.24,8  
 23.   Eetu Rasi                   Pihtiputaan Tuisku                19.11,2    +3.28,2  
 24.   Markus Malmberg             Jämsänkosken Ilves                19.49,8    +4.06,8  
 25.   Inkki Inola                 Laukaan Urheilijat                19.50,5    +4.07,5  
 26.   Veeti Nissinen              Puolangan Ryhti                   20.36,5    +4.53,5  

 

 

FIS-hiihdot Ristijärvellä

Kontiolahden FIS-hiihdot 1.-2.12.2012  

 

Boys 14 - 5,0 km P

             
 
1 246 LOIKKANEN Akseli Leppävirran Viri   18.09,8 0,0
2 250 KARVINEN Otto-Eemil Kontiolahden Urheilijat   18.17,1 7,3
3 252 INVENIUS Otto Leppävirran Viri   19.02,7 52,9
4 248 LUOSTARINEN Onni Liperin Hiihtoseura   20.35,5 2.25,7
5 251 RYYNÄNEN Timo Lieksan Hiihtoseura   20.42,5 2.32,7
6249NISSINEN VeetiPuolangan Ryhti  21.00,82.51,0

 

Girls 16 - 5,0 km P

             
1238NISSINEN VilmaPuolangan Ryhti  17.04,30,0
2 243 KOPPINEN Sara Pakilan Veto   18.36,5 1.32,2
3 239 SAASTAMOINEN Ilona Liperin Hiihtoseura   19.11,1 2.06,8
4 242 SILVASTI Siiri Kontiolahden Urheilijat   20.56,8 3.52,5

Boys 14 - 5,0 km V


1 298 KARVINEN Otto-Eemil Kontiolahden Urheilijat   16.11,3 0,0
2 302 LOIKKANEN Akseli Leppävirran Viri   16.17,0 5,7
3 295 HURSKAINEN Joona Kontiolahden Urheilijat   17.36,1 1.24,8
4 303 JOKELA Juho Leppävirran Viri   17.51,7 1.40,4
5 300 HAKALA Eelis Kontiolahden Urheilijat   18.02,9 1.51,6
6297NISSINEN VeetiPuolangan Ryhti  19.32,03.20,7
7 305 RYYNÄNEN Timo Lieksan Hiihtoseura   19.37,8 3.26,5
8 301 GRÖHN Tuomas Joensuun Kataja   19.58,9 3.47,6

 

 

Girls 16 - 5,0 km V


1282NISSINEN VilmaPuolangan Ryhti  15.39,60,0
2 290 VALTA Veera Maaningan Mahti   16.15,0 35,4
3 293 SAASTAMOINEN Ilona Liperin Hiihtoseura   17.05,4 1.25,8
4 285 PYYKKÖ Eveliina Liperin Hiihtoseura   17.10,0 1.30,4
5 288 KOPPINEN Sara Pakilan Veto   17.13,4 1.33,8
6 291 LAAMANEN Aino Leppävirran Viri   17.33,8 1.54,2
7 286 KUKKONEN Elina Liperin Hiihtoseura   17.51,0 2.11,4
8 284 SÄDE Santra Kontiolahden Urheilijat   17.55,3 2.15,7
9 283 SILVASTI Siiri Kontiolahden Urheilijat   17.58,3 2.18,7
10 292 KARJALAINEN Heidi Kiteen Urheilijat   18.01,8 2.22,2
11 287 EMELYANENKO Elizaveta Kiteen Urheilijat   20.07,0 4.27,4

 

Kajaanin Hiihtäjien Marrashiihdot 7.11.2012 P

 

N14 : 2,5km

  1.   Vähäkuopus Heidi            Oulun Hiihtoseura                  7.26,2             
  2.   Huovinen Anni               Kestilän Kisa-Veikot               8.01,8      +35,6  
  3.   Hyytiäinen Alisa            Kymin Koskenpojat                  8.13,2      +47,0  
  4.   Pursiainen Veera            Maaningan Mahti                    8.13,8      +47,6  
  5.   Vimpari Henna               Kajaanin Hiihtäjät                 8.25,8      +59,6  
  6.   Ankkuri Anni-Sofia          Seinäjoen Hiihtoseura              8.30,6    +1.04,4  
  7.   Soikkeli Melina             Kymin Koskenpojat                  8.34,7    +1.08,5  
  8.   Leinonen Anni               Puolangan Ryhti                    8.57,3    +1.31,1  
  9.   Korhonen Alisa              Ristijärven Pyry                   8.57,7    +1.31,5  
 10.   Koskela Janna               Kymin Koskenpojat                  9.04,2    +1.38,0  
 11.   Sirviö Elisa                Sotkamon Jymy                      9.27,5    +2.01,3  

 

M14 : 2,5km

 
  1.   Turpeinen Mikke             Paltamon Urheilijat                7.02,3             
  2.   Loikkanen Akseli            Leppävirran Viri                   7.11,9       +9,6  
  3.   Lius Jaska                  Tampereen Hiihtoseura              7.29,8      +27,5  
  4.   Lukkari Arttu               Sotkamon Jymy                      7.45,2      +42,9  
  5.   Nissinen Veeti              Puolangan Ryhti                    8.10,4    +1.08,1  
  6.   Kotro Väinö                 Kymin Koskenpojat                  8.35,5    +1.33,2  
  7.   Pennanen Aleksi             Leppävirran Viri                   8.49,2    +1.46,9  

 

N16 : 5km

  1.   Nissinen Vilma              Puolangan Ryhti                   14.44,8             
  2.   Luukkanen Erika             Imatran Urheilijat                15.52,9    +1.08,1  
  3.   Taivassalo Vera             Hyvinkään Hiihtäjät               16.15,7    +1.30,9  
  4.   Pitkänen Sofia              Sotkamon Jymy                     16.22,3    +1.37,5  
  5.   Hämäläinen Elina            Kymin Koskenpojat                 16.43,0    +1.58,2  
  6.   Kotilainen Riina            Pielaveden Sampo                  16.43,5    +1.58,7  
  7.   Virkkunen Oona              Maaningan Mahti                   16.56,8    +2.12,0  
  8.   Himanka Ella-Maria          Kalajoen Junkkarit                17.28,7    +2.43,9