Ahti Härkönen toiseenkin voittoon veteraanien MM-ampumahiihdossa Kontiolahdessa. Kisarupeaman kaikki 40 laukausta tavoittivat taulun.

24.3.2013

 

Master´s International Championships

 

 

Individual, FINAL RESULTS
24.03.2013

Men 50 - 10,0 km

Rank No Name Nation / Club Penalty Time Diff

181HÄRKÖNEN AhtiPuolangan Ryhti0 0 0 037.33,10,0
2 83 HENTTONEN Harri Kärkölän Kisa-veikot 1 1 0 2 42.26,2 4.53,1
3 76 OIJENNUS Asko Kauhajoen Karhu 3 0 1 1 42.37,3 5.04,2
4 88 SHARYGIN Andrey Russia/krasnoyarsk 0 3 0 2 43.22,4 5.49,3
5 40 STRUNNIKOV Iurii Russia/murmansk 0 3 2 1 44.35,3 7.02,2
6 84 PIETILÄ Jarmo Kälviän Tarmo 1 2 2 1 46.03,9 8.30,8
7 82 KORHONEN Timo Kuikan Kisailijat 1 1 4 3 47.00,1 9.27,0
8 89 USKOV Vasily Russia/krasnoyarsk 0 3 2 2 47.35,4 10.02,3
9 78 JESKANEN Markku Kontiolahden Urheilijat 1 4 2 3 47.52,1 10.19,0
10 75 PAVLOV Nikolai Russia/kontu 1 3 2 4 47.57,1 10.24,0
11 85 KIISKINEN Tapio Kontiolahden Urheilijat 1 2 1 2 48.19,7 10.46,6
12 77 VUOKSIALA Heikki Vehkalahden Veikot 1 5 0 4 48.49,6 11.16,5
13 80 TIKKA Jarmo Lahden Hiihtoseura 1 5 1 4 50.58,3 13.25,2
14 132 SHISHELYAKIN Alexander Russia/khanty-mansiysk 2 3 2 4 51.00,8 13.27,7
15 79 VALDONIS Leonids Latvia 4 3 1 3 53.06,5 15.33,4
16 87 PUTNINS Janis Latvia 2 4 3 4 53.51,3 16.18,2
17 86 CARANDO Stefano Italy 1 3 4 2 56.45,1 19.12,0
18 131 OSTRYK Oleksandr Ukraine 3 4 3 4 59.33,8 22.00,7
DNS 74 KANGASMÄKI Esa Kauhajoen Karhu      

 

 

Relay, FINAL RESULTS
22.03.2013

Men 45 - 3x6 km

Rank No Name Nation / Club Penalty Time Diff

1 19 KontU-RUS MIX 1 1.04.49,6 0,0
215VeVe/PuRyFIN11.07.23,62.34,0
3 13 KAKA-KÄ FIN 0 1.08.04,5 3.14,9
4 21 Murmansk 2 RUS 3 1.08.33,4 3.43,8
5 20 Finland 2 FIN 2 1.10.39,4 5.49,8
6 17 Khanthy-Mansiysk-RUS RUS 7 1.12.56,6 8.07,0
7 16 NOR-RUS MIX 5 1.13.43,1 8.53,5
8 12 Latvia LAT 5 1.14.56,7 10.07,1
9 14 Estonia EST 12 1.15.14,7 10.25,1
10 23 Russia-St. Petersburg RUS 6 1.20.48,3 15.58,7
11 22 KontU- ÄSA MIX 0 1.21.12,0 16.22,4
12 18 Ukraine-SUI MIX 10 1.27.47,6 22.58,0

 

 1 	 19	M45	KontU-RUS               	 1     	    	        	     	1.04.49,6	    	     0,0
	19-1	r  	BUTYRIN Mikhail            	0 0 	    	21.35,7 	 1   	  21.35,7	 1  	     0,0
	19-2	g  	PAVLOV Nikolai             	0 0 	    	21.23,2 	 2   	  42.58,9	 1  	     0,0
	19-3	y  	TIKHONOV Gennady           	0 1 	    	21.50,7 	 1   	1.04.49,6	 1  	     0,0
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  2 	 15	M45	VeVe/PuRy               	 1     	    	        	     	1.07.23,6	    	 +2.34,0
	15-1	r  	KATTELUS Keijo             	0 1 	    	24.27,9 	 7   	  24.27,9	 7  	 +2.52,2
	15-2	g  	VUOKSIALA Heikki           	0 0 	    	20.59,5 	 1   	  45.27,4	 2  	 +2.28,5
	15-3	y  	H�RK�NEN Ahti              	0 0 	    	21.56,2 	 2   	1.07.23,6	 2  	 +2.34,0
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  3 	 13	M45	KAKA-K�                 	 0     	    	        	     	1.08.04,5	    	 +3.14,9
	13-1	r  	HENTTONEN Harri            	0 0 	    	22.56,2 	 3   	  22.56,2	 3  	 +1.20,5
	13-2	g  	OIJENNUS Asko              	0 0 	    	22.41,8 	 4   	  45.38,0	 3  	 +2.39,1
	13-3	y  	KANGASM�KI Esa             	0 0 	    	22.26,5 	 4   	1.08.04,5	 3  	 +3.14,9
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  4 	 21	M45	Murmansk 2              	 3     	    	        	     	1.08.33,4	    	 +3.43,8
	21-1	r  	STRUNNIKOV Iurii           	0 1 	    	23.41,2 	 6   	  23.41,2	 6  	 +2.05,5
	21-2	g  	ALFERYEV Victor            	2 0 	    	22.50,9 	 5   	  46.32,1	 5  	 +3.33,2
	21-3	y  	KYUNTIEV Andrey            	0 0 	    	22.01,3 	 3   	1.08.33,4	 4  	 +3.43,8
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  5 	 20	M45	Finland 2               	 2     	    	        	     	1.10.39,4	    	 +5.49,8
	20-1	r  	KORHONEN Timo              	0 1 	    	22.48,4 	 2   	  22.48,4	 2  	 +1.12,7
	20-2	g  	PIETIL� Jarmo              	0 0 	    	23.05,8 	 6   	  45.54,2	 4  	 +2.55,3
	20-3	y  	TIKKA Jarmo                	0 1 	    	24.45,2 	 8   	1.10.39,4	 5  	 +5.49,8
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  6 	 17	M45	Khanthy-Mansiysk-RUS    	 7     	    	        	     	1.12.56,6	    	 +8.07,0
	17-1	r  	PETELIN Igor               	0 4 	    	25.08,3 	 9   	  25.08,3	 9  	 +3.32,6
	17-2	g  	SHISHELYAKIN Alexander     	0 0 	    	22.02,6 	 3   	  47.10,9	 6  	 +4.12,0
	17-3	y  	SPIRIN Vladimir            	0 3 	    	25.45,7 	11   	1.12.56,6	 6  	 +8.07,0
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  7 	 16	M45	NOR-RUS                 	 5     	    	        	     	1.13.43,1	    	 +8.53,5
	16-1	r  	GROTNES Christian          	0 2 	    	23.34,8 	 5   	  23.34,8	 5  	 +1.59,1
	16-2	g  	USKOV Vasily               	0 2 	    	25.40,5 	 8   	  49.15,3	 7  	 +6.16,4
	16-3	y  	SHARYGIN Andrey            	0 1 	    	24.27,8 	 6   	1.13.43,1	 7  	 +8.53,5
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  8 	 12	M45	Latvia                  	 5     	    	        	     	1.14.56,7	    	 10.07,1
	12-1	r  	NEIMANIS Janis             	0 3 	    	23.29,5 	 4   	  23.29,5	 4  	 +1.53,8
	12-2	g  	VALDONIS Leonids           	0 2 	    	26.30,1 	 9   	  49.59,6	 9  	 +7.00,7
	12-3	y  	PUTNINS Janis              	0 0 	    	24.57,1 	 9   	1.14.56,7	 8  	 10.07,1
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
  9 	 14	M45	Estonia                 	12     	    	        	     	1.15.14,7	    	 10.25,1
	14-1	r  	GORLOVICH Mikhail          	1 3 	    	24.39,1 	 8   	  24.39,1	 8  	 +3.03,4
	14-2	g  	DUDAREV Andrei             	1 1 	    	24.49,5 	 7   	  49.28,6	 8  	 +6.29,7
	14-3	y  	SEMARIN Viktor             	3 3 	    	25.46,1 	12   	1.15.14,7	 9  	 10.25,1
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
 10 	 23	M45	Russia-St. Petersburg   	 6     	    	        	     	1.20.48,3	    	 15.58,7
	23-1	r  	PETUKHOV Vadim             	4 0 	    	28.29,7 	10   	  28.29,7	10  	 +6.54,0
	23-2	g  	CARANDO Stefano            	0 2 	    	29.16,7 	11   	  57.46,4	11  	 14.47,5
	23-3	y  	LYASHOK Aleksander         	0 0 	    	23.01,9 	 5   	1.20.48,3	10  	 15.58,7
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
 11 	 22	M45	KontU- �SA              	 0     	    	        	     	1.21.12,0	    	 16.22,4
	22-1	r  	NIEMI Markku               	0 0 	    	28.57,5 	11   	  28.57,5	11  	 +7.21,8
	22-2	g  	BALK Jorma                 	0 0 	    	27.39,0 	10   	  56.36,5	10  	 13.37,6
	22-3	y  	KIISKINEN Tapio            	0 0 	    	24.35,5 	 7   	1.21.12,0	11  	 16.22,4
   	    	   	                        	        	        	        	       	    	         	    	
 12 	 18	M45	Ukraine-SUI             	10     	    	        	     	1.27.47,6	    	 22.58,0
	18-1	r  	OSTRYK Oleksandr           	2 3 	    	30.40,0 	12   	  30.40,0	12  	 +9.04,3
	18-2	g  	UDOVYCHENKO Valerii        	2 3 	    	31.34,3 	12   	1.02.14,3	12  	 19.15,4
	18-3	y  	MOCK Lothar                	0 0 	    	25.33,3 	10   	1.27.47,6	12  	 22.58,0

Sprint, FINAL RESULTS
21.03.2013

 

 

Men 50 - 6,0 km

Rank No Name Nation / Club Penalty Time Diff

181HÄRKÖNEN AhtiPuolangan Ryhti0 022.03,10,0
2 76 OIJENNUS Asko Kauhajoen Karhu 0 1 23.28,4 1.25,3
3 74 KANGASMÄKI Esa Kauhajoen Karhu 1 1 23.35,1 1.32,0
4 77 VUOKSIALA Heikki Vehkalahden Veikot 0 3 23.45,4 1.42,3
5 78 JESKANEN Markku Kontiolahden Urheilijat 2 1 24.05,8 2.02,7
6 75 PAVLOV Nikolai Russia/kontu 2 2 24.25,8 2.22,7
7 83 HENTTONEN Harri Kärkölän Kisa-veikot 0 2 24.34,7 2.31,6
8 88 SHARYGIN Andrey Russia/krasnoyarsk 3 1 24.44,5 2.41,4
9 82 KORHONEN Timo Kuikan Kisailijat 1 3 24.45,8 2.42,7
10 85 KIISKINEN Tapio Kontiolahden Urheilijat 1 2 25.14,9 3.11,8
11 132 SHISHELYAKIN Alexander Russia/khanty-mansiysk 2 3 25.43,0 3.39,9
12 40 STRUNNIKOV Iurii Russia/murmansk 2 3 26.05,0 4.01,9
13 84 PIETILÄ Jarmo Kälviän Tarmo 2 2 26.06,4 4.03,3
14 80 TIKKA Jarmo Lahden Hiihtoseura 2 3 26.09,8 4.06,7
15 87 PUTNINS Janis Latvia 4 2 26.40,8 4.37,7
16 89 USKOV Vasily Russia/krasnoyarsk 1 4 27.45,3 5.42,2
17 79 VALDONIS Leonids Latvia 2 4 28.12,6 6.09,5
18 131 OSTRYK Oleksandr Ukraine 5 2 31.12,8 9.09,7