Teemu Köngäs SM-pronssille erikoispitkällä matkalla. Tuloksia täällä..

4.4.2010

EM-viestin pronssimitalistit.
EM-viestin pronssimitalistit.
Teemun ja Eduardin hopeataistelu pitkällä matkalla EM-kisassa.
Teemun ja Eduardin hopeataistelu pitkällä matkalla EM-kisassa.


SM- kilpailu käytiin Ounasvaaralla Lapin Lumirastien yhteydessä pääsiäisenä.

Teemun urheilijaprofiili täältä

 

LAPIN LUMIRASTIT OUNASVAARALLA 1.-3.4.

3.4. H21A, Keskipitkä matka ja yhteistulokset

(Lähti: 18, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Staffan Tunis Botnia 2 16.22 1 2.22.41 1 21.11 1 3.00.14 2. Eivind Tonna Lillomarka 1 15.52 2 2.23.59 3 21.35 2 3.01.26 3. Teemu Köngäs PuolRy 3 16.25 4 2.28.46 2 21.26 3 3.06.37 4. Petri Kiiskinen RasPi 4 16.26 5 2.28.47 4 21.55 4 3.07.08 5. Janne Häkkinen S-JKL 9 17.54 3 2.26.23 7 22.53 5 3.07.10 6. Pasi Kiiskinen RasPi 7 17.26 6 2.31.38 8 22.55 6 3.11.59 7. Markku Siponen RasPi 6 17.12 8 2.34.14 5 22.15 7 3.13.41 8. Simo Turunen RasPi 5 16.59 9 2.38.25 6 22.23 8 3.17.47 9. Janne Virkki HU 10 18.32 10 2.48.24 10 24.22 9 3.31.18 10. Markus Hannula MU 11 18.44 11 2.55.38 9 24.03 10 3.38.25 11. Mikko Maaranen SipRa 21 31.55 16 3.22.36 11 24.35 11 4.19.06 12. Niko Jokinen HU 18 22.05 17 3.31.00 16 28.18 12 4.21.23 13. Miika Lotvonen LaiVe 19 29.35 18 3.37.47 14 27.42 13 4.35.04 14. Matti Raitoharju RaLu 20 30.46 22 4.35.52 18 36.58 14 5.43.36 Mikko Töyrylä KouRa -- -- 17 31.45 --.-- Jari Määttä KemijU 14 20.11 14 Kesk. 12 25.26 --.-- Tommi Lavonen SipRa -- -- 13 26.15 --.-- Juha Kotaniemi KoskRi -- 20 3.56.08 15 27.59 --.--

D60

(Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 1) 1. Arja Pulkkinen JoKu 2 13.29 1 1.05.50 1 26.03 1 1.45.22 2. Ritva Halme KiimU 1 13.13 2 1.11.50 2 27.02 2 1.52.05 3. Sirpa Tarkiainen SuSe 3 14.29 5 1.18.25 3 29.04 3 2.01.58 4. Marja Suomalainen LeSi 12 22.19 3 1.13.41 7 30.59 4 2.06.59 5. Maria-Leena Törrö VaHa 7 17.14 6 1.22.37 10 31.41 5 2.11.32 6. Mirja-Liisa Sulander Navi 5 16.00 10 1.30.10 9 31.20 6 2.17.30 7. Pirjo Valkonen Hanka 9 19.05 9 1.29.00 8 31.17 7 2.19.22 8. Leena Holck MuonTV 6 16.10 12 1.35.59 5 30.35 8 2.22.44 9. Kaarina Köngäs PuolRy 13 25.53 7 1.27.30 6 30.58 9 2.24.21 10. Mirjami Tupitsa Jyry 11 19.37 13 1.39.18 11 37.42 10 2.36.37 11. Satu Vapa S-2000 14 41.04 15 2.13.42 12 49.26 11 3.44.12 Alli Maja RaJu 10 19.27 11 1.32.11 11 Hyl. --.-- Marja Kanerva Jyry 15 48.29 15 Hyl. 13 54.22 --.-- Hellevi Laitinen HiKi -- 14 1.46.30 4 29.53 --.--

H55

(Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 2) 1. Raimo Hyyryläinen JuvU 1 16.04 1 1.26.32 2 24.16 1 2.06.52 2. Esa Maajärvi LappRi 2 16.07 3 1.30.58 3 26.10 2 2.13.15 3. Seppo Ollikainen JuvU 4 17.21 4 1.34.13 1 23.52 3 2.15.26 4. Markku Pietikäinen JoKu 13 19.20 5 1.35.08 4 26.16 4 2.20.44 5. Seppo Keltamäki Iisu 3 17.07 10 1.37.27 8 27.20 5 2.21.54 6. Eero Kiiskinen RasPi 18 20.52 6 1.35.36 7 26.33 6 2.23.01 7. Veikko Tahvanainen EsSu 10 18.53 12 1.40.11 10 28.37 7 2.27.41 8. Tauno Suominen JäPa 7 18.27 13 1.44.20 12 29.26 8 2.32.13 9. Markku Hyvönen RasPi 12 19.18 15 1.48.40 17 31.30 9 2.39.28 10. Timo Ahlroth TurSa 11 19.06 16 1.50.40 15 30.03 10 2.39.49 11. Juhani Tarvainen PiTa 14 19.22 17 1.52.42 13 29.32 11 2.41.36 12. Ari Pääkkönen KuPe 21 22.01 19 1.54.37 16 30.34 12 2.47.12 13. Martti Köngäs PuolRy 17 20.30 23 2.03.11 14 29.50 13 2.53.31 14. Rauli Helkkula PiTa 16 20.22 25 2.09.54 11 29.05 14 2.59.21 15. Rolf-Erik Sundelin Femman 22 22.19 27 2.13.28 18 33.07 15 3.08.54 Juha Karhunen KuoSu 20 21.30 26 2.12.33 26 Hyl. --.-- Hannu Karstunen YlivKu 19 21.04 19 Hyl. 19 33.51 --.-- Eero Ruokamo ONMKY 6 18.24 6 Kesk. 9 28.15 --.-- Jarmo Lehto KouRa -- 8 1.36.41 6 26.27 --.-- Jarmo Vainio HlS 15 20.02 15 Hyl. 5 26.22 --.-- Jarmo Lylynperä SuSe -- -- 21 42.17 --.-- Jaakko Rahko LaiVe 24 27.52 24 27.52 20 37.25 --.-- Eero Viitasaari KoS 5 18.13 5 Hyl. 5 Hyl. --.--

3.4. H21A, Erikoispitkä matka SM kilpailu

(Lähti: 26, Keskeytti: 4, Hylätty: 0) 1. Staffan Tunis Botnia 2.22.41 2. Janne Häkkinen S-JKL 2.26.23 +3.42 3. Teemu Köngäs PuolRy 2.28.46 +6.05 4. Petri Kiiskinen RasPi 2.28.47 +6.06 5. Pasi Kiiskinen RasPi 2.31.38 +8.57 6. Antti Ekonoja PelPo 2.33.59 +11.18 7. Markku Siponen RasPi 2.34.14 +11.33 8. Simo Turunen RasPi 2.38.25 +15.44 9. Janne Virkki HU 2.48.24 +25.43 10. Markus Hannula MU 2.55.38 +32.57 11. Teemu Rantala Botnia 2.56.24 +33.43 12. Markku Isokoski YlivKu 3.07.45 +45.04 13. Juho-Matti Taivainen PelPo 3.07.49 +45.08 14. Jaakko Liukkala HauSi 3.15.19 +52.38 15. Mikko Maaranen SipRa 3.22.36 +59.55 16. Niko Jokinen HU 3.31.00 +1.08.19 17. Miika Lotvonen LaiVe 3.37.47 +1.15.06 18. Jarkko Urpalainen MiehVi 3.39.35 +1.16.54 19. Juha Kotaniemi KoskRi 3.56.08 +1.33.27 20. Antti Rusanen KeU 4.33.59 +2.11.18 21. Matti Raitoharju RaLu 4.35.52 +2.13.11 Pellervo Kässi UurU Kesk. Seppo Mäkinen S-2000 Kesk. Jari Määttä KemijU Kesk. Jaakko Urpalainen MiehVi Kesk.

D60

(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 1) 1. Arja Pulkkinen JoKu 1.05.50 2. Ritva Halme KiimU 1.11.50 +6.00 3. Marja Suomalainen LeSi 1.13.41 +7.51 4. Marja-Liisa Salonen HauSi 1.15.25 +9.35 5. Sirpa Tarkiainen SuSe 1.18.25 +12.35 6. Maria-Leena Törrö VaHa 1.22.37 +16.47 7. Kaarina Köngäs PuolRy 1.27.30 +21.40 8. Saga Pått Minken 1.28.49 +22.59 9. Pirjo Valkonen Hanka 1.29.00 +23.10 10. Mirja-Liisa Sulander Navi 1.30.10 +24.20 11. Alli Maja RaJu 1.32.11 +26.21 12. Leena Holck MuonTV 1.35.59 +30.09 13. Mirjami Tupitsa Jyry 1.39.18 +33.28 14. Hellevi Laitinen HiKi 1.46.30 +40.40 15. Satu Vapa S-2000 2.13.42 +1.07.52 Marja Kanerva Jyry Hyl.

 

H55

(Lähti: 32, Keskeytti: 1, Hylätty: 3) 1. Raimo Hyyryläinen JuvU 1.26.32 2. Teuvo Tiilikainen HlS 1.27.30 +58 3. Esa Maajärvi LappRi 1.30.58 +4.26 4. Seppo Ollikainen JuvU 1.34.13 +7.41 5. Markku Pietikäinen JoKu 1.35.08 +8.36 6. Eero Kiiskinen RasPi 1.35.36 +9.04 7. Pekka Muukkonen KeU 1.36.38 +10.06 8. Jarmo Lehto KouRa 1.36.41 +10.09 9. Anse Määttä Iisu 1.37.04 +10.32 10. Seppo Keltamäki Iisu 1.37.27 +10.55 11. Jukka Urpalainen MiehVi 1.39.09 +12.37 12. Veikko Tahvanainen EsSu 1.40.11 +13.39 13. Tauno Suominen JäPa 1.44.20 +17.48 14. Arto Etu-Huitti MSParma 1.46.18 +19.46 15. Markku Hyvönen RasPi 1.48.40 +22.08 16. Timo Ahlroth TurSa 1.50.40 +24.08 17. Juhani Tarvainen PiTa 1.52.42 +26.10 18. Antti Aalto RiSu 1.53.36 +27.04 19. Ari Pääkkönen KuPe 1.54.37 +28.05 20. Seppo Raatikainen SaPu 1.58.51 +32.19 20. Esko Turunen SonPa 1.58.51 +32.19 22. Pekka Liukkala HauSi 2.03.10 +36.38 23. Martti Köngäs PuolRy 2.03.11 +36.39 24. Tapio Nieminen JRV 2.08.35 +42.03 25. Rauli Helkkula PiTa 2.09.54 +43.22 26. Juha Karhunen KuoSu 2.12.33 +46.01 27. Rolf-Erik Sundelin Femman 2.13.28 +46.56 28. Seppo Männikkö TPU 2.35.24 +1.08.52 Eero Ruokamo ONMKY Kesk. Hannu Karstunen YlivKu Hyl. Jarmo Vainio HlS Hyl. Eero Viitasaari KoS Hyl.

2.4. H21A, Sprintti

(Lähti: 21, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Jarkko Urpalainen MiehVi 5.48 2. Staffan Tunis Botnia 5.50 +2 3. Petri Kiiskinen RasPi 5.52 +4 4. Janne Häkkinen S-JKL 5.59 +11 4. Pasi Kiiskinen RasPi 5.59 +11 6. Juho-Matti Taivainen PelPo 6.02 +14 7. Teemu Köngäs PuolRy 7.07 +1.19 8. Seppo Mäkinen S-2000 15.43 +9.55 9. Eivind Tonna Lillomarka 15.52 +10.04 10. Antti Ekonoja PelPo 16.03 +10.15 11. Simo Turunen RasPi 16.59 +11.11 12. Markku Siponen RasPi 17.12 +11.24 13. Janne Virkki HU 18.32 +12.44 14. Markus Hannula MU 18.44 +12.56 15. Jari Määttä KemijU 20.11 +14.23 16. Markku Isokoski YlivKu 21.03 +15.15 17. Jaakko Urpalainen MiehVi 21.19 +15.31 18. Niko Jokinen HU 22.05 +16.17 19. Miika Lotvonen LaiVe 29.35 +23.47 20. Matti Raitoharju RaLu 30.46 +24.58 21. Mikko Maaranen SipRa 31.55 +26.07

D60

(Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Ritva Halme KiimU 13.13 2. Arja Pulkkinen JoKu 13.29 +16 3. Sirpa Tarkiainen SuSe 14.29 +1.16 4. Saga Pått Minken 15.29 +2.16 5. Mirja-Liisa Sulander Navi 16.00 +2.47 6. Leena Holck MuonTV 16.10 +2.57 7. Maria-Leena Törrö VaHa 17.14 +4.01 8. Leena Korteniemi S-2000 17.25 +4.12 9. Pirjo Valkonen Hanka 19.05 +5.52 10. Alli Maja RaJu 19.27 +6.14 11. Mirjami Tupitsa Jyry 19.37 +6.24 12. Marja Suomalainen LeSi 22.19 +9.06 13. Kaarina Köngäs PuolRy 25.53 +12.40 14. Satu Vapa S-2000 41.04 +27.51 15. Marja Kanerva Jyry 48.29 +35.16

H55

(Lähti: 24, Keskeytti: 0, Hylätty: 0) 1. Raimo Hyyryläinen JuvU 16.04 2. Esa Maajärvi LappRi 16.07 +3 3. Seppo Keltamäki Iisu 17.07 +1.03 4. Seppo Ollikainen JuvU 17.21 +1.17 5. Eero Viitasaari KoS 18.13 +2.09 6. Eero Ruokamo ONMKY 18.24 +2.20 7. Tauno Suominen JäPa 18.27 +2.23 8. Jukka Urpalainen MiehVi 18.37 +2.33 9. Esko Turunen SonPa 18.51 +2.47 10. Veikko Tahvanainen EsSu 18.53 +2.49 11. Timo Ahlroth TurSa 19.06 +3.02 12. Markku Hyvönen RasPi 19.18 +3.14 13. Markku Pietikäinen JoKu 19.20 +3.16 14. Juhani Tarvainen PiTa 19.22 +3.18 15. Jarmo Vainio HlS 20.02 +3.58 16. Rauli Helkkula PiTa 20.22 +4.18 17. Martti Köngäs PuolRy 20.30 +4.26 18. Eero Kiiskinen RasPi 20.52 +4.48 19. Hannu Karstunen YlivKu 21.04 +5.00 20. Juha Karhunen KuoSu 21.30 +5.26 21. Ari Pääkkönen KuPe 22.01 +5.57 22. Rolf-Erik Sundelin Femman 22.19 +6.15 23. Heikki Liimatainen RiSu 23.57 +7.53 24. Jaakko Rahko LaiVe 27.52 +11.48

 

59. VIRPINIEMEN TALVIKISAT SU 28.3.2010, maastohiihto

                                                                  

Sarja:1. Myl 15km                                  

Nro     Aika         Nimi                               Seura

1         38:14,0    Teemu Köngäs            Puolangan Ryhti         

2         39:24,5    Pauli Turtinen              Yli-Iin Naseva

3         40:07,5    Sauli Kuopus               Pudasjärven Urheilijat

4         41:09,3    Tuomo Hökkä              Yli-Iin Naseva

5         41:56,9    Mikko Rapo                  Rovaniemen Lappi
6         44:44,3    Juho Kämäräinen        Oulun Hiihtoseura     

 

 Maailmancupin tilanne

Hiihtosuunnistuksen maailmancupin päätöskilpailut Ruotsissa 13.-17.3.

Erikoispitkä matka 17.3.

1 10 TAIVAINEN Olli-Markus FIN 2:22:29.5 0.0
2 3 TUNIS Staffan FIN 2:22:30.6 1.1
3 1 KHRENNIKOV Eduard RUS 2:23:12.7 43.2
4 6 MOHOLDT Lars NOR 2:24:07.5 1:38.0
5 9 KÖNGÄS Teemu FIN 2:24:43.3 2:13.8
6 5 ARNESSON Peter SWE 2:24:55.8 2:26.3
7 4 LAMOV Andrey RUS 2:25:08.8 2:39.3
8 14 KVÅLE Hans Jörgen NOR 2:25:31.2 3:01.7
9 2 GRIGORYEV Andrey RUS 2:25:51.2 3:21.7
10 19 HAMMARBERG Martin SWE 2:25:52.3 3:22.8
11 8 ROST Erik SWE 2:25:59.8 3:30.3
12 20 HÄKKINEN Janne FIN 2:26:02.8 3:33.3
13 11 SOROKIN Mikhail KAZ 2:26:30.5 4:01.0
14 16 BARCHUKOV Vladimir RUS 2:27:09.6 4:40.1
15 7 VESELOV Kirill RUS 2:27:30.6 5:01.1
16 12 GRANATH Johan SWE 2:28:24.3 5:54.8
17 36 NORDEBO Daniel Älvsby IF 2:28:38.0 6:08.5
18 13 TONNA Eivind NOR 2:29:03.7 6:34.2
19 18 SCHNYDER Gion SUI 2:29:25.0 6:55.5
20 15 SPOERRY Christian SUI 2:31:48.2 9:18.7

Viesti 16.3.

1 1 NOR 1:30:08.1 0.0

1-1 r TONNA Eivind
1-2 g KVÅLE Hans Jörgen
1-3 y MOHOLDT Lars

2 3 SWE 1:30:46.9 38.8

3-1 r GRANATH Johan
3-2 g ROST Erik
3-3 y ARNESSON Peter

3 2 RUS 1:30:54.0 45.9

2-1 r LAMOV Andrey
2-2 g GRIGORYEV Andrey
2-3 y KHRENNIKOV Eduard

4 9 RUS 1:31:03.2 55.1

9-1 r POVYSHEV Ivan
9-2 g BARCHUKOV Vladimir
9-3 y VESELOV Kirill

5 4 FIN 1:31:39.7 1:31.6

4-1 r TAIVAINEN Olli-Markus
4-2 g TUNIS Staffan
4-3 y KÖNGÄS Teemu

6 10 SWE 1:34:19.1 4:11.0

10-1 r SJÖLANDER Joel
10-2 g HAMMARBERG Martin
10-3 y BEJMER David

Keskimatka 14.3. 

1 44 KHRENNIKOV Eduard RUS  48:18 0
2 43 GRIGORYEV Andrey RUS  48:41 23
3 39 MOHOLDT Lars NOR  48:46 28
4 42 TUNIS Staffan FIN  49:09 51
5 41 LAMOV Andrey RUS  49:27 1:09
6 40 ARNESSON Peter SWE  49:37 1:19
7 35 TAIVAINEN Olli-Markus FIN  49:46 1:28
8 36 KÖNGÄS Teemu FIN  50:06 1:48
9 38 ROST Erik SWE  50:19 2:01
10 31 KVÅLE Hans Jörgen NOR  50:20 2:02
11 29 BARCHUKOV Vladimir RUS  50:32 2:14
12 37 VESELOV Kirill RUS  50:57 2:39
13 26 HAMMARBERG Martin SWE  51:01 2:43
14 24 HÄKKINEN Janne FIN  51:10 2:52
     33 SOROKIN Mikhail KAZ  51:10 2:52

 

Sprintti 13.3.

1 43 TUNIS Staffan FIN 17:11 0
2 46 KHRENNIKOV Eduard RUS 17:19 8
3 30 TONNA Eivind NOR 17:29 18
4 45 GRIGORYEV Andrey RUS 17:31 20
5 41 MOHOLDT Lars NOR 17:40 29
6 38 VESELOV Kirill RUS 17:42 31
7 42 ARNESSON Peter SWE 17:47 36
8 36 GRANATH Johan SWE 17:50 39
9 40 ROST Erik SWE 17:51 40
10 32 KVÅLE Hans Jörgen NOR 18:01 50
11 35 SOROKIN Mikhail KAZ 18:02 51
12 44 LAMOV Andrey RUS 18:06 55
13 27 HAMMARBERG Martin SWE 18:08 57
14 33 SPOERRY Christian SUI 18:20 1:09
      39 KÖNGÄS Teemu FIN 18:20 1:09
16 29 WATTERDAL Öyvind NOR 18:21 1:10
17 37 TAIVAINEN Olli-Markus FIN 18:30 1:19
18 16 BEJMER David SWE 18:34 1:23
19 24 BOUCHAL Jiri CZE 18:56 1:45
20 25 HÄKKINEN Janne FIN 19:03 1:52
21 22 SÄTRA Ove NOR 19:05 1:54
22 28 SCHNYDER Gion SUI 19:11 2:00
23 11 MAGNUSSON Carl SWE 19:17 2:06
24 31 BARCHUKOV Vladimir RUS 19:18 2:07
25 26 SJÖLANDER Joel SWE 19:27 2:16
26 17 HOHL Christian SUI 19:50 2:39
27 15 POVYSHEV Ivan RUS 19:51 2:40
28 20 BABENKO Alexandr KAZ 21:09 3:58
29 21 KAPPENBERGER Andrin SUI 21:45 4:34
30 23 NEMTSEV Alexey KAZ 22:18 5:07
31 14 VLASSOV Denis KAZ 22:56 5:45

 

Hiihtosuunnistuksen EM-viesti, Miercurea Ciuc Romania

Miehet: 1) SWE 1.40.32 (Johan Granath, Erik Rost, Peter Arnesson), 2) NOR 1.41.16 (Eivind Tonna, Hans Jörgen Kvåle, Lars Moholdt), 3) FIN 1.41.58 (Teemu Köngäs, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis), 4) RUS 1.43.52, 5) SUI 1.48.24, 6) CZE 1.48.47.

Sprinttikilpailu:

Suomalaiset jäivät tällä kertaa mitaleitta sprinttikilpailussa. Kilpailun voitti Venäjän Eduard Hrennikov, joka perjantain pitkällä matkalla kukisti Teemu Könkään hopeakamppailussa. Teemun sijoitus oli neljänneksi parhaana suomalaisena 13. 32 sekuntia venäläiselle hävinneenä. Staffan Tunis oli neljäs.

Sprintin alustavat tulokset
Miehet: 1) Eduard Hrennikov RUS 12.56, 2) Andrei Lamov RUs 12.59, 3) Erik Rost SWE 13.02, 4) Staffan Tunis FIN 13.05, 5) Hans Jörgen Kvåle NOR 13.09, 6) Öyvind Watterdal NOR 13.18, 11) Olli-Markus Taivainen FIN 13.27, 12) Pasi Kiiskinen FIN 13.28, 13) Teemu Köngäs FIN 13.28, 20) Janne Häkkinen FIN 13.42, 24) Petri Kiiskinen FIN 13.53.

Hiihtosuunnistuksen EM-pitkä matka, Miercurea Ciuc Romania
Tulokset


Torstaina kilpaillun hiihtosuunnistuksen EM-pitkän matkan mitalikolmikko varmistui perjantaina aamulla, ja Teemu Köngäs nousi pronssille juryn päätöksellä.

Köngäs hylättiin maaliintulon jälkeen, koska hänen leimauskortistaan puuttui yhden rastin leima. Kyseisellä rastilla toinen leimausyksikkö oli mykkänä, kun Köngäs yritti sillä leimata, ja toinen oli ilmeisesti lentänyt hankeen.

Kilpailun jury teki urheilullisen ratkaisun, ja hyväksyi Suomen vastalauseen Könkään hylkäyksestä. Näin Köngäs nousi pronssille Staffan Tunisin ja Eduard Hrennikovin vanavedessä, vain sekunnin venäläiselle hävinneenä.

Miesten tulokset: 1) Staffan Tunis FIN 1.52.37, 2) Eduard Hrennikov RUS 1.54.33, 3) Teemu Köngäs FIN 1.54.34, 7) Janne Häkkinen FIN 1.55.55, 10) Petri Kiiskinen FIN 1.56.50, Olli-Markus Taivainen FIN dsq, Pasi Kiiskinen FIN dsq.

 

Hiihtosuunnistuksen EM-kisat, Miercurea Ciuc Romania
Keskimatkan alustavat tulokset   kisasivut


Keskiviikkona keskimatkalla alkanut EM-kisarupeama oli kärkinelikon osalta tiukka. Parhaaksi suomalaiseksi hiihtosuunnistanut Teemu Köngäs hävisi kilpailun voittajalle Ruotsin Peter Arnessonille vain 17 sekuntia. Pronssimitali lipui neljän sekunnin turvin venäläiselle Andrei Grigorijeville.

Miehet: 1) Peter Arnesson SWE 43.52, 2) Eduard Hrennikov RUS 43.52, 3) Andrei Grigorijev RUS 44.05, 4) Teemu Köngäs FIN 44.09, 5) Andrei Lamov RUS 44.53, 6) Staffan Tunis FIN 44.58, 13) Janne Häkkinen FIN 46.21, 16) Petri Kiiskinen FIN 47.18, 17) Pasi Kiiskinen FIN 47.18, 23) Olli-Markus Taivainen FIN 48.36.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 39.28, 2) Liisa Anttila FIN 39.37, 3) Marte Reenaas NOR 40.3, 4) Anastasia Kravtsenko RUS 40.19, 5) Alena Trapetsnikova RUS 41.16, 6) Josefine Engström SWE 41.42, 11) Marttiina Joensuu FIN 43.02, 13) Anni Honkimaa FIN 43.43, 14) Laura Kempas FIN 43.59, 20) Tiia Tallila FIN 46.39, 25) Pernilla Tunis FIN 51.59.

Bulgaria hiihtosuunnistuksen maailmancup kisasivut

 

6.2. Sekaviesti (26)

1 4 NOR Norway 1 team 1:03:32 0:00
2 5 SWE Sweden 1 team 1:04:52 1:20
3 10 NOR Norway 2 team 1:05:01 1:29
4 1 RUS Russia 1 team 1:05:29 1:57
5 20 SWE Sweden 3 team 1:05:59 2:27
6 2 FIN Finland 1 team (Staffan Tunis, Anni Honkimaa)1:07:34 4:02
7 23 RUS Russia 4 team 1:07:46 4:14
8 26 RUS Russia 6 team 1:07:57 4:25
9 6 FIN Finland 2 team(Teemu Köngäs,Pernilla Tunis) 1:08:07 4:35
10 24 SWE Sweden 4 team 1:08:13 4:41
11 18 NOR Norway 3 team 1:08:17 4:45
12 25 RUS Russia 5 team 1:08:27 4:55
13 7 SWE Sweden 2 team 1:09:21 5:49
14 9 CZE Czech Republic 1 team 1:09:35 6:03
15 3 RUS Russia 2 team 1:12:12 8:40
16 14 BUL Bulgaria 1 team 1:12:46 9:14
17 12 SUI Switzerland 1 team 1:13:46 10:14
18 15 CZE Czech Republic 2 team 1:13:49 10:17
19 11 KAZ Kazakhstan 2 team 1:14:56 11:24
20 13 SUI Switzerland 2 team 1:17:48 14:16
21 21 SUI Switzerland 3 team 1:23:31 19:59
22 22 KAZ Kazakhstan 4 team 1:24:28 20:56
8 KAZ Kazakhstan 1 team mp
16 FIN Finland 3 team mp
17 KAZ Kazakhstan 3 team mp
19 RUS Russia 3 team mp

5.2. Keskimatkan tulokset:


1) Andrei Lamov RUS 41.01, 2) Eduard Hrennikov RUS 41.43, 3) Andrei Grigorjev RUS 41.52, 4) Staffan Tunis FIN 42.26, 5) Kirill Vesselov RUS 42.39, 6) Erik Rost SWE 43.15, 7) Teemu Köngäs FIN 43.34, 16) Petri Kiiskinen FIN 46.46, 17) Pasi Kiiskinen 46.47, 19) Olli-Markus Taivainen FIN 47.13.

3.2. Men (37) long

1 5 Andrey Grigoryev RUS Russia 1:38:22 0:00
2 10 Staffan Tunis FIN Finland 1:39:00 0:38
3 7 Peter Arnesson SWE Sweden 1:39:58 1:36
4 1 Eduard Khrennikov RUS Russia 1:40:14 1:52
5 6 Lars Moholdt NOR Norway 1:40:26 2:04
6 4 Andrey Lamov RUS Russia 1:40:56 2:34
7 16 Vladimir Barchukov RUS Russia 1:41:54 3:32
8 12 Teemu Kongas FIN Finland 1:42:13 3:51
9 3 Olli-Markus Taivainen FIN Finland 1:43:06 4:44
10 8 Erik Rost SWE Sweden 1:43:16 4:54
11 17 Hans Jorgen Kvale NOR Norway 1:43:31 5:09
12 9 Andrey Gruzdev RUS Russia 1:44:48 6:26
13 2 Kirill Veselov RUS Russia 1:45:15 6:53
14 21 Gion Schnyder SUI Switzerland 1:45:35 7:13
15 13 Johan Granath SWE Sweden 1:45:42 7:20
16 25 Pasi Kiiskinen FIN Finland 1:45:51 7:29
17 27 Petri Kiiskinen FIN Finland 1:46:21 7:59
18 15 Mikhail Sorokin KAZ Kazakhstan 1:47:03 8:41
19 19 Martin Hammarberg SWE Sweden 1:47:50 9:28
20 22 Christian Spoerry SUI Switzerland 1:48:57 10:35
21 23 Jan Lauerman CZE Czech republic 1:52:10 13:48
22 20 Joel Sjolander SWE Sweden 1:53:56 15:34
23 18 Oyvind Watterdal NOR Norway 1:54:39 16:17
24 29 Andrin Kappenberger SUI Switzerland 1:55:16 16:54
25 28 Michal Drobnik CZE Czech republic 1:56:08 17:46
26 30 Vitaliy Lilichenko KAZ Kazakhstan 1:59:00 20:38
27 26 Alexey Nemtsev KAZ Kazakhstan 1:59:17 20:55
28 24 Alexandr Babenko KAZ Kazakhstan 2:05:03 26:41
29 32 Aslan Tokbayev KAZ Kazakhstan 2:05:48 27:26
30 31 Gabriele Canella ITA Italy 2:08:14 29:52
31 38 Nikolay Nachev USA USA 2:29:43 51:21
14 Stanimir Belomazhev BUL Bulgaria mp
35 Petar Doganov BUL Bulgaria mp
34 Boris Yosifov BUL Bulgaria mp
39 Dobromir Dobrev BUL Bulgaria mp
36 Boyko Harizanov BUL Bulgaria dnf
33 Nikolay Dimitrov BUL Bulgaria dns

2.2. Men sprint(39) 2.9 km 11 C

1 36 Eduard Khrennikov 73 RUS Russia 13:42 0:00
2 20 Stanimir Belomazhev 88 BUL Bulgaria 13:51 0:09
3 37 Kirill Veselov 83 RUS Russia 13:57 0:15
4 33 Lars Moholdt 85 NOR Norway 13:59 0:17
5 38 Andrey Lamov 86 RUS Russia 14:04 0:22
6 29 Staffan Tunis 82 FIN Finland 14:08 0:26
7 35 Andrey Grigoryev 84 RUS Russia 14:13 0:31
8 32 Erik Rost 85 SWE Sweden 14:21 0:39
9 39 Olli-Markus Taivainen 89 FIN Finland 14:25 0:43
10 28 Eivind Tonna 75 NOR Norway 14:26 0:44
11 17 Christian Spoerry 85 SUI Switzerland 14:33 0:51
12 26 Johan Granath 79 SWE Sweden 14:44 1:02
13 19 Gion Schnyder 86 SUI Switzerland 14:48 1:06
14 31 Andrey Gruzdev 77 RUS Russia 14:49 1:07
15 11 Pasi Kiiskinen 80 FIN Finland 14:53 1:11
16 23 Hans Jшrgen Kvale 89 NOR Norway 15:03 1:21
17 34 Peter Arnesson 80 SWE Sweden 15:05 1:23
18 30 Teemu Kongas 76 FIN Finland 15:07 1:25
19 25 Vladimir Barchukov 84 RUS Russia 15:08 1:26
20 21 Martin Hammarberg 83 SWE Sweden 15:19 1:37
21 13 Petri Kiiskinen 80 FIN Finland 15:20 1:38
22 24 Шyvind Watterdal 87 NOR Norway 15:25 1:43
23 27 Mikhail Sorokin 81 KAZ Kazakhstan 15:26 1:44
24 18 Jan Lauerman 74 CZE Czech republic 15:30 1:48
25 16 Alexandr Babenko 80 KAZ Kazakhstan 15:37 1:55
26 12 Andrin Kappenberger 83 SUI Switzerland 15:58 2:16
27 14 Michal Drobnik 87 CZE Czech republic 16:11 2:28
28 15 Alexey Nemtsev 82 KAZ Kazakhstan 16:19 2:37
29 22 Joel Sjolander 85 SWE Sweden 16:25 2:43
30 9 Vitaliy Lilichenko 76 KAZ Kazakhstan 17:02 3:20
31 4 Canella Gabriele 87 ITA Italy 17:21 3:38
32 10 Aslan Tokbayev 86 KAZ Kazakhstan 17:28 3:46
33 5 Nikolay Dimitrov 78 BUL Bulgaria 17:33 3:50
34 8 Boris Yosifov 91 BUL Bulgaria 19:47 6:05
35 2 Petar Doganov 88 BUL Bulgaria 19:51 6:08
36 7 Boyko Harizanov 91 BUL Bulgaria 20:02 6:20
37 1 Dobromir Dobrev 86 BUL Bulgaria 20:39 6:56
38 3 Stanislav Yovev 91 BUL Bulgaria 24:16 10:33
39 6 Nachev Nikolay 77 USA USA 26:23 12:41

Lieksa 30.1. SM-sprintti

H21 4,1     

----------------
  1. Häkkinen Janne          S-JKL    K-S         12.13
  1. Tunis Staffan           Botnia   FSO         12.13
  3. Parkkinen Jarno         Navi     Kaak        12.31
  4. Kiiskinen Petri         RasPi    S-K         12.35
  5. Taivainen Juho-Matti    PelPo    Lap         12.36
  6. Köngäs Teemu            PuolRy   Kain        12.37
  7. Saarela Ville-Petteri   KemU     Lap         12.43
  8. Pohjala Johannes        Hiisi    Sata        13.12
  9. Niskanen Teemu          OH       Lap         13.16
10. Rantala Teemu           Botnia   FSO         13.20
11. Urpalainen Jarkko       MiehVi   Kaak        13.21
12. Pukema Hannu-Pekka      OH       Lap         13.24
13. Sipilä Jari             S-2000   Lap         13.25
14. Siponen Markku          RasPi    S-K         13.35
15. Mäkinen Seppo           S-2000   Lap         13.37
16. Kurkela Mikko           OH       Lap         13.40
17. Ekonoja Antti           PelPo    Lap         13.49
18. Virkki Janne            HU       K-S         13.53
19. Urpalainen Jaakko       MiehVi   Kaak        13.59
20. Keisanen Janne          Botnia   FSO         14.08
21. Kantomaa Jukka          S-2000   Lap         14.29
22. Tuomaala Juuso          Botnia   FSO         14.31
23. Turkka Tuukka           LappRi   Kaak        14.33
24. Hannula Markus          MU       Uusi        14.36
25. Leinonen Lauri          OH       Lap         14.56
26. Liuha Jouko             S-JKL    K-S         15.04
27. Oikarinen Lauri         S-JKL    K-S         15.17
28. Haapalehto Tuomas       VetU     K-P         16.06
29. Asikainen Pasi          JoKu     Kaak        16.38
30. Olli Matti              LHR      Häme        17.17

H55 3,6     

----------------
  1. Udd Esko                Iisu     P-P         14.21
  2. Hyyryläinen Raimo       JuvU     Kaak        14.23
  3. Kotala Ilkka            OH       Lap         15.12
  4. Tiilikainen Teuvo       HlS      Häme        15.26
  5. Kattelus Keijo          LuuRa    Kaak        15.45
  6. Ruokamo Eero            ONMKY    P-P         16.20
  7. Suominen Tauno          JäPa     Uusi        16.40
  8. Urpalainen Jukka        MiehVi   Kaak        16.47
  9. Vainio Jarmo            HlS      Häme        16.59
10. Hirvikallio Lassi       LuuRa    Kaak        17.12
11. Väätäinen Hannu         ViPa     K-S         17.21
12. Nyberg Henry            RaVa     Lah         17.42
13. Pietikäinen Markku      JoKu     Kaak        17.50
14. Karstunen Hannu         YlivKu   K-P         18.13
15. Helkkula Rauli          PiTa     Uusi        18.23
16. Koutaniemi Timo         OH       Lap         18.33
17. Laininen Heikki         SiiRa    S-K         18.56
18. Keltamäki Seppo         Iisu     P-P         19.00
19. Hyvönen Markku          RasPi    S-K         19.54
20. Köngäs Martti           PuolRy   Kain        19.56
21. Tarvainen Juhani        PiTa     Uusi        20.14
22. Karhunen Juha           KuoSu    S-K         20.43
23. Tahvanainen Veikko      EsSu     uusi        21.34
23. Antikainen Raimo        VetU     K-P         21.34
25. Pääkkönen Ari           KuPe     Kain        21.36
26. Turunen Esko            SonPa    S-K         21.53
27. Tolonen Markku          KajKu    Kain        22.43
28. Lehtiniemi Pekka        JRV      K-S         24.29
     Tikkanen Tapio          SaSu     S-K       HYL  

Teemu Köngäs 10., 8. ja 12. hiihtosuunnistuksen maailmancupin avauksessa Pietarissa 15-18.1.

Perjantai 15.1: Viime vuoden hiihtosuunnistuskomeetta Olli-Markus Taivainen avasi maailmancup-kauden komeasti voitolla Pietarin lähistöllä käydyssä keskimatkan yhteislähtökisassa. Taivainen kukisti viime vuodet lajia hallinneen Venäjän Eduard Hrennikovin 40 sekunnilla. Ruotsin Erik Rost oli kolmas. Teemu Köngäs oli kymmenes runsas kaksi minuuttia kärjelle jääneenä.

Lauantai 16.1:  Miesten sprintissä paras suomalainen oli kahdeksanneksi sijoittunut Teemu Köngäs. Hän hävisi voittaja-Vesseloville 28 sekuntia. Avauskisan perjantaina voittanut Olli-Markus Taivainen oli sprinttikisassa sijalla 11 niukasti ennen Staffan Tunista. Lauantain toisessa kilpailussa, sprinttiviestissä, Teemu sijoittui parinsa Matti Keskinarkauksen kanssa toiseksi parhaana suomalaisparina 12:neksi. He jäivät kisan voittajalle, Venäjän Lamov/Khrennikov -parille vajaa kolme minuuttia. Toiseksi sijoittui pari Taivainen/Tunis.
Maanantaina kisataan pitkä matka. Teemun lisäksi maajoukkueeseen kuuluvat Janne Häkkinen, Matti Keskinarkaus, Juho-Matti Taivainen, Olli-Markus Taivainen ja Staffan Tunis.
 

Tulokset, hiihtosuunnistuksen maailmancupin avauskilpailu Pietari, Venäjä, keskimatka yhteislähdöllä

Miehet: 1) Olli-Markus Taivainen FIN 57.23, 2) Eduard Hrennikov RUS 58.03, 3) Erik Rost SWE 58.09, 4) Andrei Lamov RUS 58.23, 5) Lars Moholdt NOR 58.30, 6) Kirill Vesselov RUS 59.06, 10) Teemu Köngäs FIN 59.46, 19) Staffan Tunis FIN 1.02.41, 20) Janne Häkkinen FIN 1.02.42, 24) Matti Keskinarkaus FIN 1.05.02, 29) Juho-Matti Taivainen FIN 1.07.00

Sprintin tulokset:

1) Kiril Vesselov RUS 13.03,0, 2) Peter Arnesson SWE 13.14,2, 3) Vadim Tolstopjatov RUS 13.23,2, 4) Öyvind Watterdal NOR 13.27,4, 5) Andrei Grigorjev RUS 13.28,7, 6) Andrei Gruzdev RUS 13.30,0, 8) Teemu Köngäs FIN 13.31,3, 11) Olli-Markus Taivainen FIN 13.35,5, 12) Staffan Tunis FIN 13.36,0, 18) Juho-Matti Taivainen FIN 13.55,8, 19) Matti Keskinarkaus FIN 14.04,6, 23) Janne Häkkinen FIN 14.13,2.

Pitkä matka 24,2 km

1) Andrei Lamov RUS 1.26.18, 2) Olli-Markus Taivainen FIN 1.29.37, 3) Andrei Grigoryev RUS 1.30.20, 4) Eduard Hrennikov RUS 1.30.20 5) Lars Moholdt NOR 1.30.23, 6) Staffan Tunis FIN 1.30.24, 12) Teemu Köngäs FIN 1.31.57, 22) Janne Häkkinen FIN 01.38.28, 26) Juho-Matti Taivainen FIN 01.41.01